Třináctý týden v komentářích HN: objevil se presidentský kandidát a Hrad propadl panice

Sílu hráče lze hodnotit podle toho, jak moc se ho bojí jeho soupeři. A vzhledem k tomu, jakou smršť urážek předvedl na Twitteru po oznámení prezidentské kandidatury Jiřího Drahoše mluvčí současné hlavy státu Jiří Ovčáček, to vypadá, že se Miloš Zeman bojí expředsedy Akademie věd opravdu vydatně. A tudíž, že Jiří Drahoš je skutečně silným kandidátem.

Mohli jsme se dočíst, že Drahoš je „kýval“, „fíkus“, „PR produkt“, autor „prázdných floskulí“. Jak že to říkal Miloš Zeman při ohlášení své vlastní kandidatury? „Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného z prezidentských kandidátů. A i když on bude útočit, já na to nebudu reagovat.“ Neuplynuly ani tři týdny a hradní hnojomet chrlí příslušný produkt na plné obrátky. Ne, není možné schovávat se za tvrzení, že nemetá Zeman, ale „jen“ Ovčáček. Je to mluvčí prezidenta republiky. Jeho ústa se pohybují v souladu s pokyny prezidentovy centrální nervové soustavy. A ta je patrně jata takovým strachem, že začíná popírat sama sebe.

Petr Honzejk, 29.3.2017, celý článek najdete  v Názorech HN níže

Přejeme dobrý den z Hospodářských novin.

Nabízejí se nám tu hned dvě příležitosti pro sázku. Ne, že bychom podporovali hazard, naopak, ale u obou hlavních událostí tohoto týdne bude zajímavé sledovat, jak dopadnou.

Začněme novým účastníkem hry o příštího prezidenta. Přihlásil se bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. A rovnou prozraďme, že to neudělal úplně šikovně. Oznámení měl připravené dlouho dopředu, ale velmi naivně očekával, že se vše udrží v tajnosti. Neudrželo, jak jinak. Takže, když se ho novináři den před tou plánovanou velkou slávou začali na kandidaturu vyptávat, byl z toho akademik Drahoš poněkud nerudný. To vskutku není ten pověstný americký styl prezidentské kampaně.

Nejsme ale v Americe. Jsme v Česku a Drahoš pochopil, že je tu velmi populární image „nepolitika“. Je tu jeden, kterému to skvěle vychází. Přestože optimalizuje daně jak o závod, mimo jiné. Těžko říct, jestli je to dobrá cesta i pro Jiřího Drahoše. Prozatím se zdá, že jeho šance u antizemanovců jsou velké. V táboře kandidáta Michala Horáčka prý zavádla panika.

Ta druhá zmíněná událost se vlastně ještě nestala. Vsadit se na ní ale dá. Hlavně na to, kdy se stane. A bez nadsázky lze říct, že na ní má vsazeno velmi mnoho peněz velmi mnoho obchodníků a byznysmanů. Klíčová otázka zní: kdy dá guvernér Jiří Rusnok povel a ČNB ukončí své slavné intervence. Nelze než doporučit páteční HN s několikastránkovým speciálem na toto téma. Je to vyčerpávající. A pokud si opravdu chcete vsadit, snad tam najdete i užitečné nápovědy.

Přejeme tedy příznivý kurz a v obou případech výhru a především dobré čtení.

Za Názory HN Jan Kubita, editor.

zdroj: Týden 24.3. – 31.3. 2017 v komentářích HN

Související příspěvky