Dobré zprávy z okolí – díl 42: práva veřejnosti v územním plánování, hmyzí hotely v Praze, seminář o kvalitě veřejné správy

Arnika: posílení práv zástupců veřejnosti v územním plánování
Občané se už nemusejí bát, že by je úřad při pořizování a změnách územního plánu ignoroval! Díky úsilí několika Pražanů se mohou před úřadem nejen nechat zastoupit, ale vybraný zástupce může dokonce podat žalobu, když bude plán zasahovat do jejich práv. Nejvyšší správní soud (NSS) totiž svým rozhodnutím posílil právě pozici tzv. zástupců veřejnosti. Zástupce veřejnosti tak není jen bezzubý institut, ale rovnoprávný subjekt v územním plánování. Rozhodnutí je nenápadným, ale důležitým milníkem. Spolu s dřívějším rozhodnutím Ústavního soudu, který přiznal právo podat žalobu spolkům, ukazuje jasnou snahu českých soudů podpořit lidi, kteří se zajímají o svoje město.
zdroj ARNIKA zde


Praha 8: první hmyzí hotely

MČ Praha 8 začala na svém území instalovat tzv. hmyzí hotely, slouží především samotářským druhům hmyzu, které jej využívají pro zazimování, jako úkryt, případně pro vajíčka nebo kukly. Vytipováno bylo celkově 18 lokalit v městských parcích, základních a mateřských školách. Hmyzí hotely napomáhají k udržení biologické rozmanitosti v městském prostředí a umožňují pozorování přirozeného chování hmyzu. Tvoří je dřevěná konstrukce vyplněná různými druhy přírodních materiálů, které svou strukturou připomínají přirozený úkryt.  Obyvateli hmyzího hotelu jsou především včely samotářky (čalounice, pískorypky, drvodělky a desítky dalších druhů), dále pak samotářské vosy, zlatěnky, škvoři, slunéčka, včetně hmyzu užitečného hubením škůdců. Mohou mezi nimi být i chráněné či ohrožené druhy.

hmyzí hotel
zdroj: MČ Praha 8


NSZM: Strategické řízení a kvalita veřejné správy

Ve čtvrtek 19. května 2016 proběhla v Praze na Novotného lávce tematická Sekce Zdravých měst věnovaná strategickému řízení a metodám kvality ve veřejné správě. Akce téměř 80ti účastníkům představila problematiku kvality a strategického plánování a řízení z pohledu národních institucí i konkrétní zkušenosti a ukázky z praxe obcí. Informace, program a prezentace najdete ZDE.

2

Související příspěvky