Dobré zprávy z okolí – díl 65: obnovitelné zdroje

Rozvoj obnovitelných zdrojů v ČR
Patrně nejdůležitější zprávou roku 2017 pro obnovitelné zdroje energie v České republice je informace o tom, že Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo pracovat na novele zákona o podporovaných zdrojích, jejímž výsledkem má být obnovení podpůrného schématu pro nové instalace OZE na výrobu elektřiny. Podle informací z ministerstva průmyslu bude podpora obnovitelných zdrojů postavena na aukcích, což není nijak překvapivé. Tento princip preferuje Evropská komise v aktuálním návrhu směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů a země jako Německo a Francie jej zkoušejí v praxi. Cílem aukcí je snížit náklady na podporu obnovitelných zdrojů pomocí soutěže o minimální garantovanou cenu.

Pro rozvoj obnovitelných zdrojů je jednoznačně vhodné využít možnost výjimky z aukcí pro malé zdroje, kterou evropská pravidla připouštějí. Výjimky spočívají v tom, že zdroje do určité velikosti mohou dál využívat známá schémata podpory, například zelený bonus. Podle dosavadních zkušeností ze zemí s rozvinutými obnovitelnými zdroji jsou výjimky lepším nástrojem než pokusy zvýhodnit malé hráče pomocí zvýhodnění při aukcích. Využití osvědčených modelů je právě tou medicínou, které český obnovitelný sektor potřebuje.
Karel Polanecký, Hnutí DUHA, zkráceno
náhledový obrázek: ilustrační


Další využití baterií z elektromobilů

Akumulátory z automobilů jsou velmi nákladné. Jejich životnost v elektromobilu je asi deset let. Po téhle době většinou klesne kapacita akumulátoru na hodnotu, kterou už výrobce nepřipouští. Co s nimi? Takový problém například v Británii řeší největší prodejce elektromobilů na světě – koncern Renault-Nissan. A tak se dal dohromady s firmou Powervault a bude jí dodávat své akumulátory. Po malé repasi tahle společnost dá zase zpátky akumulátorům životnost dalších cca deset let…a vytvoří z těchto akumulátorů domácí zásobárny energie, které uchovají to, co vyrobí střešní solární panely na dobu, kdy slunce zapadne.
zdroj: NSZM, Celý článek na serveru Obnovitelně.cz


Odpadní plasty v moři přeměnené na palivo pro lodě

Námořníkovi Jamesi Holmovi, který brázdí moře a oceány déle než čtyřicet let, se spolu s jeho parťákem, chemikem Swaminathanem Rameshem, povedlo najít způsob, jak z plastů chemicky získat ropu pomocí malého mobilního konvertoru. Ramesh vytvořil speciální konvertor, kde se plast zahřeje na vysokou teplotu, materiál se takzvaně depolymerizuje a po kondenzaci par vzniká směs podobná surové ropě, která disponuje různou kvalitou. Palivo se dá pak použít přímo k pohonu samotné lodi. Podstatným kladem procesu je  i to, že spálením vyprodukované ropy vznikne asi 5krát méně oxidu uhličitého, než kdyby se spalovaly původní plasty. Holm a Ramesh založili neziskovou společnost Clean Oceans International a začali se procesem přeměny plastů v ropu zabývat do hloubky.
zdroj: Ekolist, Celý článek na serveru Český rozhlas

 

Pravidla pro uplatňování pařížské klimatické dohody
Přesně rok po vstupu Pařížské dohody o ochraně klimatu v platnost se přes vyčerpávající obstrukce několika poslanců stane 4. listopadu jejím formálním členem také Česká republika. Bezprostředně poté začne v německém Bonnu pod vedením malého ostrovního státu Fidži další kolo mezinárodních jednání OSN, s hlavním úkolem připravit pravidla pro naplňování dohody. Podle schváleného harmonogramu mají být hotová příští rok.
Celý článek Kláry Sutlovičové, Glopolis ZDE.

Související příspěvky

1 komentář

  • Laik zasne, odbornik se divi. Jeden by si myslel, ze uz pan L’avoisier prokazal, ze k transmutacim prvku (to jsou ta pismenka v Mendelejevove tabulce), behem chemickych reakci nedochazi a proto mnozstvi CO2, je dano mnozstvim C (uhliku), v oxidovane sloucenine. ;-)