Středočeský kraj – sdílení dat pro rozvoj regionu, občanské společnosti i podnikání
Přednášející z Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického (VÚGTK), Ing. Jiří Drozda a Ing. Radek Makovec, nastínili posluchačům, mezi kterými byli převážně starostové středočeských obcí, zástupci Místních akčních skupin (MAS) a jiných institucích působících na poli regionálního rozvoje, základní představu o podstatě, tvorbě a vizualizaci geoportálu a na několika případech již existujících aplikacích předvedli funkční využitelnost dat získaných z tohoto zdroje. „Geoportál je druh webového portálu, který slouží k přístupu k prostorovým informacím, ke službám dovolujícím jejich zobrazení, úpravu, aktualizaci i analýzu,“ říká Jiří Drozda. „Geoportál je především o sdílení dat.“
Výsledkem je shoda na nutnosti sdílení dat, na obousměrné spolupráci obcí a kraje z hlediska aktualizace datových sad, standardizaci, efektivní výměně a nutnosti zlepšení přístupu k těmto datům jako jeden z důležitých faktorů rozvoje obcí, regionu, ale i občanské společnosti a podnikatelské aktivity obyvatel.
Seznam ověřených odkazů na geoportály, které by se vám mohli hodit ( otevřete kliknutím na název):
Geoportál Středočeského kraje
Stránky Středočeského krajského úřadu
Stránky geoportálu Středočeského kraje
Přehled vybraných národních geoportálů a krajských geoportálů
Český úřad zeměměřický a katastrální
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Český hydrometeorologický ústav
Ministerstvo pro místní rozvoj – Regionální informační servis
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem
Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G.Masaryka
Ředitelství silnic a dálnic ČR
Zajímavé geoportály
Národní registr pramenů a studánek
Pozvání CIS:
Zdroj: Středočeské inovační centrum CIS
Snižování emisí pokračuje – bez Trumpa
„Čokoládový gigant M&M’s – výrobce Mars se zavázal, že do roku 2050 investuje přesně miliardu amerických dolarů s cílem snížit o 67 % emise skleníkových plynů ve svém dodavatelském řetězci. Reaguje tak na stanovisko prezidenta Donalda Trumpa vystoupení USA od Pařížské klimatické dohody. Zavázal se tak v rámci své strategie udržitelnosti naplňovat tzv. Cíle udržitelného rozvoje.
„Mars působí na trhu již po čtyři generace, a předpokládáme, že ještě další čtyři bude. Jedinou možností, jak toho můžeme dosáhnout, je to, že budeme dělat takové věci, které zajistí zdravou planetu a současně prosperitu všem napříč dodavatelským řetězcem,“ říká výkonný ředitel Mars, Grant Reid, a dodává: „motor světového byznysu leží právě v dodavatelském řetězci, který je momentálně narušen a vyžaduje transformaci ve směru mezisektorové spolupráce.“
Provoz společnosti ve Spojených státech a v Anglii je zabezpečován pomocí energie z větrných elektráren. Využívat obnovitelnou energii chce Mars zavést také do dalších 11 zemí světa včetně Ruska, Číny a Indie. V Mars také doufají, že svými investičními pobídky v zemědělství nabídnou tradičním zemědělcům možnost, jak být šetrní k životnímu prostředí a zároveň z toho profitovat…“
Zdroj: Asociace společenské odpovědnosti 10.11.2017, dostupné z: https://www.globalcitizen.org/en/content/mars-chocolate-mms-sustainability-plan-climate-cha/