Dobré zprávy z okolí – díl 59: šišatá zelenina, rozložitelný fritovací olej, chytrá Ptačí ulice

Šišatá zelenina je taky dobrá!
Online supermarket Rohlik.cz rozšiřuje nabídku „ošklivé“ zeleniny. Zákazníci mohou od poloviny srpna 2017 za zvýhodněnou cenu nakupovat zeleninu, která neodpovídá estetickým nárokům řetězců kvůli nestandardnímu zbarvení, velikosti či tvaru. Rohlik.cz tak bojuje proti plýtvání potravinami, také chce podpořit české pěstitele. Všechna zelenina pochází výhradně z tuzemských polí.
zdroj: Ekolist, celý článek zde
náhledový obrázek: ilustrační pixabay


Díky českému vynálezu je použitý fritovací olej biologicky rozložitelný
Co s použitým fritovacím olejem? Takovou otázku si kladli i v laboratořích Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. Právě tam totiž vznikla biotechnologie Hydal, která po Číně dobývá i Spojené státy. Použitý fritovací olej už nemusí zatěžovat životní prostředí, ale promění se na biopolymery PHA, tedy umělou hmotu, která se v přírodě rychle rozloží. „První výzkumné práce započaly v roce 2006. V roce 2012 uzavřelo VUT licenční smlouvu s naší firmou a teď po jedenácti letech je technologie připravená k průmyslovému využití. To znamená, že první část cesty trvala jedenáct let,“ říká Lenka Mynářová, ředitelka společnosti Nafigate Corporation, která do  vývoje investovala 100 milionů korun.
zdroj: NSZM, Celý článek na serveru Český rozhlas


Ptačí ulice v Londýně je elektrárna poháněná lidskou chůzí
„Úzká ulička s názvem Bird Street navazuje na proslavenou Oxford Street. Za den jí projdou stovky lidí, kteří míří do známého nákupního centra. Ulice je pokryta dlažbou Pavegen. Ta dokáže vytvářet elektrickou energii, když se po ní návštěvník projde. Odměnou mu je zvuk ptačího zpěvu, elektřina totiž pohání malé reproduktory, které podél cesty vedou. Jeden krok vygeneruje průměrně pět wattů.

Kromě dlažby je zde k vidění i lavička CleanAir. „Jde o první technologii, která odstraní oxid dusnatý ze vzduchu a vytvoří kolem lidí zónu čistého vzduchu,” uvádí generální ředitelka a spoluzakladatelka společnosti Airlabs Sophie Power. Ekologicky zaměření návštěvníci si pak mohou prohlédnout i barvu, která dokáže čistit vzduch podobně, jako například stromy.

S ulicí je propojená i mobilní aplikace, která dokáže změřit, kolik elektřiny chodec vyprodukoval. Bird Street je projektem společnosti New West End a Transport For London. Cílem projektu je najít využití pro ulice vedoucí k Oxford Street a zároveň snížit znečištění ovzduší.“
zdroj: NSZM, Celý článek na serveru Seznam.cz

Související příspěvky