Dobré zprávy z okolí – díl 58: hodinová vnoučata, čistírna šedé vody, chytrý nátěr fasády

Hodinová vnoučata pro osamělé seniory

„Za seniory žijícími ve vybraných domech s pečovatelskou službou docházejí pravidelně dvakrát týdně studenti středních škol, aby jim zpříjemnili odpoledne povídáním, zpěvem, společenskými hrami nebo třeba procházkou,“ popisuje autor projektu Hodinový vnuk Ivan Sekanina.

Projekt „Hodinový vnuk“ na jaře 2017 přišel do Prahy z Moravskoslezského kraje, kde funguje již tři roky. V hlavním městě je průkopníkem Praha 8, jíž bude v září 2017 následovat Praha 3.
zdroj: IDS srpen 2017


Český patent: domovní čistírna šedé odpadní vody

Moderní zařízení schopné vyčistit v budovách tzv. šedou vodu vyvinuli výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně. S inovací, která vznikla úspěšnou spoluprací akademiků s vývojáři ze společnosti ASIO, hodlají dobýt světový trh. Informuje o tom Technologická agentura ČR. Unikátnost je především v tom, že je sloučena separace bakterií nutných pro biologické čištění a hygienické zabezpečení vody filtrací na membránách a v tom, jak jsou membrány regenerovány. Výsledkem je voda hygienicky zabezpečená a při tom neobsahující chlor. A je tedy snadno využitelná například na závlahu.
zdroj: Ekolist


Nátěrem fasády lze pročistit vzduch

Nátěrová hmota, kterou vyvinula česká firma Advance Materials-JTJ, v reakci s dopadajícím světlem snižuje koncentraci oxidů dusíku ve vzduchu. Informoval o tom Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd, jehož vědci se testováním látky zabývali. Patentovaný nátěr zároveň dokáže bránit růstu plísní a řas na fasádách domů a rozkládat usazenou špínu.

Velký objem městského vzduchu není technicky možné vyčistit přes zařízení, které by z něj odstranilo zdraví škodlivé látky. Z tohoto důvodu je nutné hledat jiné možnosti, jak tento problém vyřešit, uvedl Jiří Rathouský z Ústavu fyzikální chemie, který s Radkem Žouželkou nátěrovou hmotu zkoumal.

zdroj: ČTK

náhledový obrázek: ilustrační pxhere

Související příspěvky