Dobré zprávy z okolí – díl 57: pasoucí se stáda na pražských loukách, výsadba stromů na Vltavské, nejen prázdninový průvodce Šumavou

Pražské louky i letos spásají tři stáda ovcí a koz. Stáda čítají 40 až 80 kusů a jejich počet je upravován podle konkrétního místa
Ovce a kozy budou například v Prokopském a Šáreckém údolí, nebo v Třešňovce v Hrdlořezech. Ovce jsou také na dvou místech Prahy 4, a to pod Branickou skálou a na pozemku u bývalé ledárny v Braníku. Stádo jalovic je v Čimickém údolí a přemístí se na louky Šeberova a Milíčova, druhé bude do října na suchém poldru Čihadla.

„Je to efektivní, finančně nenáročný a také atraktivní způsob údržby zeleně,“ uvedl radní Ondřej Růžička (STAN – Tučňák) z Prahy 4. Podle něj spásání trávy ovcemi vyjde na čtvrtinu nákladů, které by radnice vynaložila na sekání.

Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což má ekologický přínos z hlediska druhové pestrosti. Dostávají tím prostor konkurenčně slabší druhy rostlin, bezobratlí živočichové jako například blanokřídlý hmyz, který hnízdí v zemi, nebo brouci, kteří na holých plochách loví. Místa pastvy se každý rok mění, aby nebyly každoročně spásány stejné druhy rostlin. Na zvláště chráněných územích Prahy se pasou ovce a kozy od roku 2000. Od roku 2012 jsou na pražských loukách také stáda skotu.
zdroj: Ekolist

Radnice Prahy 7 vysází u stanice metra C Vltavská desítku nových stromů

Vysazování by mělo začít letos v září. Informoval o tom zástupce starosty Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). Stromy na Vltavské budou vysazeny v prostoru mezi zastávkou a sjezdem z magistrály ve směru z centra. Do zeleného pásu jsou navrženy javory s užším tvarem koruny. Do špičky trojúhelníku budou doplněny tři okrasné třešně, sakury. Radnice zároveň hledá další ulice a prostranství, kde by mohla nové stromy rovněž vysázet. Podle Mirovského by jedním z nich mohla být ulice Janovského vedoucí ze Strossmayerova náměstí.
zdroj: ČTK

Šumavský průvodce nejen pro čas prázdnin
Plzeňské nakladatelství Starý most vydalo prvního průvodce celou Šumavou od české přes bavorskou po rakouskou. Jde o lexikon, který popisuje 600 míst, k nim je 600 fotografií, seznamuje s historií všech osad, obcí a měst, ale také pamětihodností a přírodních památek a obsahuje i doporučené trasy. „Je tam i seznam všech naučných a zážitkových tras na Šumavě, popis všech lyžařských středisek, pravidla chování,“ uvedl Petr Flachs z vydavatelství Starý most. Podle zájmu o lexikon to vypadá, že se lidé vracejí nejen k tištěným průvodcům a mapám ale i do míst, která již dříve navštívili a o nichž se chtějí dozvědět více.
zdroj: Klatovy ČTK

náhledový obrázek: ilustrační pxhere

Související příspěvky