Skládka v pražských Ďáblicích se nebude rozšiřovat. Pražští zastupitelé v červnu 2017 zastavili pořizování změny územního plánu, která by to umožnila. Rozšiřování skládky by bylo v rozporu s odpadovým hospodářstvím hlavního města. V Ďáblicích je povoleno skládkovat do konce letošního roku, pak musí provozovatel zažádat o povolení. Od roku 2024 nebude zákon skládkování povolovat. „Jsem ráda, že Praha bere vážně svůj cíl omezit skládkování, které zatěžuje životní prostředí. Rozhodnutí, že nebude dále usilovat o rozšiřování skládky v Ďáblicích, je krok správným směrem,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).
převzato z Ekolistu, zdroj ČTK 19.6.2017
Pět tipů pro šetření pitnou vodou v domácnosti bez znatelného uskovnění najdete v náhledovém okně. Pro ekologicky zaměřené a odpovědné spoluobčany je to „čajíček“ a svojí spotřebu vody dokáží stáhnout až na 10 l pitné vody na osobu za den, což je 9 x méně, než je průměrná (plýtvavá) spotřeba, aniž by museli slevovat z hygienických standardů. Další zajímavosti, informace a tipy najdete v rámci Týdne vody Českého rozhlasu ZDE.
Víc než milion lidí podepsalo petici požadující po Evropské unii zákaz glyfosátu Monsanto. Ten se používá jako postřik na hubení plevelů a trav, které konkurují zemědělským plodinám, pod názvem Roundup. Řada vědců, ekologických organizací i členů Evropského parlamentu na zjištění Světové zdravotnické organizace, že chemikálie může způsobovat rakovinu. O tom, zda glyfosátu problouží licenci, bude Evropská unie formálně rozhodovat letos v prosinci. Podrobné informace o glyfosfátu a možnost podepsat PETICI najdete ZDE.
zdroj: Země na talíři – Zprávy na talíři červen 2017