Dobré zprávy z okolí – díl 52: duby v Dolních Počernicích, projekty Prahy10, elektromobily a inspirace z Německa

Památné duby na hrázi rybyníka v Dolních Počernicích se dočkaly arboristického ošetření
Arboristé v květnu 2017 ošetřili dva památné duby letní na hrázi Počernického rybníka. Pomocí vysokozdvižné plošiny provedli několik bezpečnostních řezů tak, aby do budoucna předešli možným pádům suchých větví, a ošetřili velké větve napadené hnilobou po zlomech způsobených bouřkou v roce 2010. Stáří dubů se odhaduje na 170 let. Samotný rybník byl založen roku 1848 a stromy byly pravděpodobně vysázeny právě při zakládání rybníka, aby zajistily stabilitu hráze. Mezi památné stromy oba duby patří od roku 2009.

zdroj: MČ Praha -Dolní Počernice


Praha 10 vytváří zásobník projektů společně s veřejností
V letošním roce je realizován již pátý ročník soutěže „Zásobník projektů – město na míru“. V rámci této soutěže mohou občané navrhnout a realizovat úpravu či oživení veřejného prostoru na území Prahy 10. „Zásobník projektů – město na míru“ nabízí příležitost podpořit menší projekty, které mohou vymyslet a zorganizovat sami obyvatelé, kteří mají zájem upravit veřejný prostor, či zlepšit kvalitu života obyvatel MČ Praha 10 pořádáním kulturních, společenských, sportovních nebo volnočasových aktivit, bez nutnosti sdružovat se v oficiálních spolcích.
Do soutěže bylo letos přihlášeno v letošním ročníku celkem 20 projektů. Z těchto projektů vybrala dne 8. června 2016 porota složená ze zastupitelů, úředníků ÚMČ Praha 10 a veřejnosti 13 projektů, které budou MČ Praha 10 finančně podpořeny.

zdroj: NSZM

Elektromobily – budoucnost i v ČR
V ČR je více než 300 nabíjecích míst pro elektromobily, každoročně jich přibývá několik desítek. Vyplývá to z statistik Asociace elektromobilového průmyslu, které má ČTK k dispozici. Oslovení provozovatelé i odborníci se shodují na tom, že počet těchto míst poroste. Investice do rozvoje mají činit desítky milionů korun ročně. První dobíjecí stanice pro elektromobily byla otevřena před deseti lety v Desné na Jablonecku.
Počet dobíjecích stanic je nižší, podle serveru Hybrid.cz je jich asi 125. Rozdíl je dán tím, že jedna stanice může nabízet víc míst k nabíjení. „Například největší česká nabíjecí stanice ve Vystrkově nabízí přes dvě desítky konektorů a asi deset parkovacích míst,“ řekl ČTK šéfredaktor Hybrid.cz Jan Horčík.

zdroj: NSZM, ČTK, Ekolist


Obnovitelné zdroje u sousedů nahrazují jádro

Po jaderné havárii v japonské Fukušimě se Německo začalo výrazně orientovat na obnovitelné zdroje energie. To přineslo státní programy nastavené tak, aby z nich mohli čerpat takřka všichni. Tím se německá vláda zasloužila o masivní rozmach těchto zdrojů především mezi obyčejné občany.
Dnes tedy energetické společnosti ovládají pouze 13 procent všech výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů, a většinu tak kontrolují například farmáři či místní podnikatelé. Finanční motivace však mezi obyvateli nehraje tak výraznou roli, lidé chtějí v první řadě pomoci své komunitě.

zdroj: NSZM, HN
náhledový obrázek: ilustrační pixabay

Související příspěvky