Dobré zprávy z okolí – díl 49: obědy pro seniory, CAMP Praha, fairtrade osmička a Města s dobrou adresou

Praha 7: pomoc seniorům s obědy
Sedmá městská část ve spolupráci s iniciativou Zachraň jídlo uvedla do praxe ojedinělý projekt. Zapojila místní restaurace do pomoci seniorům, kterým nezbývají peníze na hrazení obědů, které pro MČ standardně zajišťuje příspěvková organizace Pečovatelské centrum Praha 7. Radnice hledala řešení, jak pomoci občanům, kteří si placení obědů nemohou dlouhodobě dovolit, či těm, kteří byli tuto službu nuceni z důvodu momentální nouze odhlásit. Novou službu zatím využívá první desítka seniorů z Prahy 7 a jednou týdně zdarma dostává plnohodnotná obědová menu. Počet klientů se bude zvyšovat.
zdroj: NSZM

Hl.m.Praha: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)
Ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) chystá hlavní město unikátní centrum (CAMP), kde bude mít veřejnost možnost seznámit se s rozvojovými projekty, jak soukromých, tak veřejných investorů. Podobná centra fungují v Paříži nebo Londýně.
„Místo by mělo fungovat jako knihovna, bude tam kavárna, amfiteátr a kromě výstav o územním rozvoji tam bude i speciální místo pro prezentaci rozvojových projektů. Vstupenkou do prostoru bude ochota investora představit projekt veřejnosti natolik včas, aby bylo možné zapracovat rozumné připomínky,“ řekla Petra Kolínská ( Trojkoalice/SZ).
zdroj: NSZM

Praha 8: první Fair Trade městská část v ČR
Městská část Praha 8 má zájem stát se první fair trade městskou částí v České republice. Základním krokem na této cestě se stalo přijetí Deklarace podpory fair trade, kterou v květnu 2016 schválila Rada MČ Praha 8. Fair trade přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů, stojí na rovných příležitostech, odpovědném obchodním partnerství a šetrném přístupu k lidem a přírodě. „Obyvatelé bohatých zemí, mezi které Česká republika jednoznačně patří, by měly při své spotřebě zohledňovat zájmy výrobců z rozvojových zemí…“ říká místostarosta Petr Vilgus (SZ).
zdroj: NSZM

https://www.dobrapraxe.cz/aaa/img.php?src=/img_upload/81e18c87884ed31b283387324d7517b1/images.png&w=400


Okénko do světa: Kodaň je Město s dobrou adresou.

Kodaňská radnice ale neřeší jen cyklistiku. Například v přístavu nechala vyčistit vodu, že se tam lidé mohou i koupat. Při výstavbě nových či rekonstrukci starých čtvrtí myslí na to, aby se tady žilo po celý den a ne jako dříve, že na předměstí se jen bydlí a jinde pracuje. Samozřejmostí je využívání moderních technologií při stavbě pasivních domů nebo při hledání volného parkování či čekání na autobus. A tak se z Kodaně pomalu, ale jistě stalo Město s dobrou adresou.

Jak se města proměňují tak, aby se v nich  lidem dobře žilo a aby se zmenšovala zátěž prostředí, v příspěvku ČRo Plus ZDE.

http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3678174--kodan-cyklistika-cyklista--1-300x201p0.jpeg

náhledový obrázek: Zachraň jídlo

Související příspěvky