Dezinformace ničí nejvíce seniory. S nápravou lze začít odhalením podvodných reklam

… „Nejhorší je, když člověk jednou za dva měsíce navštíví své rodiče nebo prarodiče a když najednou zjistí, co sledují, tak jim začne vysvětlovat, že to jsou všechno lži a výmysly,“ říká ředitel organizace Elpida a šéfredaktor časopisu pro seniory Vital Jiří Hrabě…

Pokud vnuk nebo vnučka chce svého prarodiče odradit od dezinformací, musí s nimi o tom podle Hraběte mluvit takovým způsobem, který jim umožní, aby sami zjistili, že s nimi někdo manipuluje. Lepší je tedy vybavit je nástroji, které jim umožní pochopit, že vše na internetu nemusí být a není pravda.

Dobrým začátkem pro mediální vzdělávání starších příbuzných je neřešit politiku. „Místo toho diskutovat o tématech, která jsou dezinformační, ale apolitická – internetové podvody nebo podvodné reklamy a e-shopy,“ dodává Kopecký. Podle něj lze právě na těchto příkladech efektivně demonstrovat, jak moc je možné člověka ovlivnit a přinutit ho k neuvážené reakci – například ke zbytečnému nákupu.

Aby byl ale mladý člověk schopen pomoci starším generacím s životem v online světě, musí se v něm umět pohybovat sám. „Musí si umět informace ověřit, musí být jazykově vybaven, musí umět argumentovat a musí mít nadšení,“ říká Kopecký…

celý článek Jana Žabky „S babičkou neprobírejte politiku, raději podvodné reklamy. Jak řešit dezinformace mezi generacemi“ ze 13.7.2020 najdete na HlídacíPes.org ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Dezinformace není informace!
Jak je rozpoznat a jak se ubránit manipulaci a šíření zla?

pomůže vám rubrika DEZINFORMACE v ON.

Související příspěvky