Den bez aut 22.9.2017

Den bez aut je mezinárodní a panevropský den, který se slaví každoročně 22. září. Akce má poukázat na přijatelnější způsoby dopravy a podpořit omezování městského automobilismu.

K Magistrátu hl. města Prahy, zaměstnancům ÚMČ Praha 21 se přidají žáci, rodiče a pedagogové Masarykovy ZŠ. Kdo může, půjde pěšky, přijede na kole, koloběžce, nebo použije MHD a školní autobus.

Jak si představují Den bez aut v okolí školy slovem a kresbou žáci naší školy?

Den bez aut
Auto nemám rád,
všude víří prach.
Autobus je našlapaný,
radši půjdu s kamarády.
Koloběžkou nebo kolem,
hlavně už ne za motorem.
Rádi čisté prostředí
všichni lidé ocení.
Monika Bártová, Natálie Vamberová, žákyně VI. A

Prvopočátky ideje Dne bez aut lze nalézt již na konci padesátých let, kdy si lidé začali uvědomovat, že automobilismus významně snižuje kvalitu života ve městě. Na českém území se uskutečnil první Den bez aut 15. listopadu 1991 jako reakce na výzvu nizozemské organizace European Youth Forest Action. Od roku 1995 pořádá Den bez aut organizace Děti Země.

Zásadní Den bez aut proběhl 22. září 1998 ve Francii. Postupně se z něj stala v roce 2000 evropská, poté od roce 2001 mezinárodní iniciativa Evropské komise. Od roku 2002 je tento Den bez aut součástí Evropského týdne mobility (ETM), který probíhá od 16. do 22. září.
V Praze jsou při příležitosti Dne bez aut pořádány cyklojízdy. Jde o policejně povolené akce, kdy na několik desítek minut uzavřenými ulicemi projíždějí tisíce cyklistů a demonstrují tak svůj názor a přání o městě bez přemíry aut.
autor: Eva Danielová

Source:: http://www.praha21.cz/aktuality/6204-den-bez-aut-22-9-2017

„Magistrát HMP vyhlásil i letos, v rámci Evropského týdne mobility, i tradiční jeho vrchol Den bez aut (22. září). Akce bude probíhat od 8:00-20:00 h. jakožto mezinárodní svátek, který se slaví po ve světě od roku 2014 a každoročně se ho zúčastní 2-3 tisíce evropských měst, které v tento den uzavřou některou ze svých hlavních ulic pro motorová vozidla a vytvoří z ní pěší zónu. V Praze proběhnou letos oslavy na ulici Štefánikova – Praha 5. Součástí akce budou komentované procházky; bosá chůze po střepech a žhavém uhlí; program pro děti a workshopy pro dospělé; přístupné zahrádky místních kaváren a restaurací. Organizace Evropského týdne mobility a Dne bez aut v Praze byla v roce 2016 oceněna ve světě jako jedna z deseti nejlepších zapojených měst.“ doplňuje Petr Mach, cyklokoordinátor v Újezdě nad Lesy.

Informace, pozvánky a články najdete v ON
pod štítkem Evropský týden mobility.

Související příspěvky