V českém veřejném sektoru je zaměstnána (v přepočtu na plné úvazky) téměř pětina všech pracovních sil Česka, zhruba milion lidí. Téměř polovina (464 tisíc) z toho jsou státní zaměstnanci, tedy lidé placeni přímo ze státního rozpočtu – to ale zahrnuje z větší části zaměstnance v regionálním školství (265 tisíc lidí), ostatní zahrnují řadu různorodých organizací, od armády a policii až po ministerstva a úřady práce.
… vláda Andreje Babiše krátce před svým koncem přichystala a schválila návrh systemizace ve státní správě pro rok 2022. Ta se týká právě ryze úřednických míst a počítá s nárůstem v řádu stovek pozic, na jejich platy má jít o 1,2 miliardy více než před rokem. Celkem má jít na úřednické platy na všech takzvaně systemizovaných místech 37,38 miliardy korun…
Konkrétní ukázku toho, jak měly jít úřady na ruku zájmům Andreje Babiše, přinesl před rokem týdeník Respekt, když upozornil na dopis, který rozeslalo ministerstvo zemědělství úřadům a firmám spadajícím pod jeho správu. Podle něj měly úřady a státní firmy postupovat při rozdělování evropských dotací nikoli podle přísného výkladu unijních auditorů, ale tak, aby holding Agrofert zůstal ve hře.
… Vládu čeká boj na dvou frontách. Standardní politický zápas s opozicí a nestandardní zápas s úředníky ve státní správě, které si tam Andrej Babiš dosadil výměnou za vyhozené odborníky a zafixoval zákonem o státní správě. Změna zákona a deagrofertizace státní správy je nezbytná…
Celou analýzu Roberta Břešťana
z think-tanku IDEA nazvaná Státní zaměstnanci a úředníci: kde pracují a za kolik?
najdete na HlídacíPes. org, 24. 1. 2022:
Za Babiše úředníků nepřibylo. Úřady se ale hemží jeho lidmi, vadí vládním politikům