… „Jediný nepříznivý rok stačil na to, aby se náraz na dluhovou brzdu přiblížil o téměř dvě dekády. Veřejné finance se dostaly pod obrovský tlak kvůli koronavirové pandemii, nicméně fiskální politika během krizového období bohužel obsahovala i nákladná opatření, jež s pandemií nesouvisela,“ uvedla Zamrazilová. Podle ní šlo například o snížení zdanění příjmů fyzických osob a zrušení superhrubé mzdy nebo navyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace.
Plán na ozdravení veřejných financí přitom podle (Národní rozpočtové) rady stále chybí.
„S návratem schodku na předcovidové úrovně se nyní počítá až pro rok 2031, a také v mezinárodním kontextu se nárůst českého zadlužení v období pandemie zcela vymyká očekávanému vývoji. Jarní výhled Mezinárodního měnového fondu dokonce Česko označuje za zemi s druhým nejvyšším očekávaným růstem zadlužení v rámci EU,“ upozornila Zamrazilová.
[box type=“shadow“ ]
České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné.
Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.
Česko by mohlo při současném vývoji zadlužení dosáhnout takzvané dluhové brzdy už za tři roky. Podle loňské prognózy se přitom mělo přiblížit úrovni zadlužení 55 procent HDP až v roce 2043…
[/box]
…
Celý článek včetně odkazů na související informace a video „Brífink po jednání Národní rozpočtové rady dne 22. 6. 2021“
doporučujeme ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
Související v HN z 22. 6. 2021:
Státní finance se řítí proti zdi, varuje rozpočtová rada. Vláda řešení odkládá na dobu po volbách
Doporučujeme sledovat informace Národní rozpočtové rady
Zpráva o neudržitelnosti financí v roce 2019 v ON:
Veřejné finance České republiky jsou dlouhodobě neudržitelné. Druhá zpráva Národní rozpočtové rady