Další „kulturní“ kostlivci zemanova staňka vypadávají z ministerstva bez ministra. AKTUALIZACE

Když jsme napsali otazník v názvu článku ze dne 8.8.2019 – Poslední(?) pomsta české kultuře od zemanova Staňka ZDE – byla opatrnost namístě. Bohužel. Do týdne vypadli další dva kostlivci zemanova kulturního referenta staňka (stále ještě ČSSD). Rozhodnutí, kterými –  zdá se – plnil zadání a přání svého ochránce, tč. prezidenta ČR:

Obětovaná kulturní památka Hadí lázně

Antonín Staněk poslední hodiny ve funkci ministra kultury navzdory památkářům a dosavadním postojům svého úřadu rozhodl, že teplické Hadí lázně po jedenašedesáti letech nově nebudou kulturní památkou. Vyšel tak vstříc majiteli lázní Jaroslavu Třešňákovi, jinak také významnému sponzorovi prezidentské kampaně Miloše Zemana. Antonín Staněk odmítá své rozhodnutí veřejně vysvětlit. Redakce Neovlivní.cz nyní získala text jeho rozhodnutí.

Doporučujeme ZDE.

Nečekaně ostrou kritiku sklidil exministr od památkářů. “V podstatě se jedná o rozhodnutí, které umožňovala docentu Staňkovi jeho funkce, nikoli odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli. V případě vrcholného orgánu, který má mj. i dohlížet na ochranu kulturního dědictví, se jedná o postoj, který je zcela mimo racionální uvažování,” prohlásil šéf ústeckých památkářů Petr Hrubý.

Sledujme případ Hadích lázní  souhrnně pod štítkem https://neovlivni.cz/tag/hadi-lazne/

Památkáři dosud odmítali vydat souhlasné stanovisko ke všem návrhům podnikatele Třešňáka na obnovu lázní. Plány developera, který chtěl do rekonstrukce investovat až 200 milionů korun, totiž podle nich počítaly i se stržením budovy, na jejímž místě by měl vzniknout nový objekt.

Sporem kolem Hadích lázní v Teplicích se bude zabývat veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová….celý článek doporučujeme na iRozhlas, 15.8.2019 ZDE.


Hlava nepohodlného předsedy Ústřední knihovnické rady už je na talíři

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal během svého posledního dne ve funkci předsedu Ústřední knihovnické rady Víta Richtera. Informaci přinesl Deník N s odkazem na Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Své odvolání Radiožurnálu potvrdil i Richter.

Doporučujeme na iRozhlas, 12.8.2019 ZDE.

[box type=“shadow“ ]
Profesní organizace Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR /SKIP/ protestuje proti nezdůvodněnému odvolání dlouholetého předsedy Ústřední knihovnické rady /ÚKR/ PhDr. Víta Richtera.

Nezdůvodněné odvolání předsedy Ústřední knihovnické rady (ÚKR je poradní orgán ministra zřízený ze zákona a MK ČR vydává jeho statut a jednací řád) dne 31. 7. 2019 ministrem kultury Antonínem Staňkem, způsob jeho provedení a účelovou změnu Stanov ÚKR považujeme za porušení základních principů profesionality, etického chování a zároveň za manažerské selhání ze strany pana ministra.

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) poslední den ve funkci odvolal předsedu ÚKR Víta Richtera, který tento ministrův poradní orgán dlouhodobě vedl. Ministr kultury Antonín Staněk z našeho pohledu účelově změnil statut Ústřední knihovnické rady.

PhDr. Vít Richter je jedna z nejvýznamnějších osobností současného českého knihovnictví. Profesně je téměř celoživotně spjat s Národní knihovnou ČR (NK). Byl hlavním iniciátorem vzniku grantového programu MK ČR – VISK (Veřejné informační služby knihoven); zcela mimořádné je jeho úsilí o internetizaci českých veřejných knihoven. Jako předseda SKIP a ÚKR prosazoval zájmy knihoven při přípravě nové podoby Knihovního zákona, Autorského zákona, Katalogu prací, Standardu VKIS atd. Vít Richter permanentně jedná s autorskými ochrannými svazy, vydavateli a producenty, ministerstvy, knihovnami ad. Věnuje se organizační a řídící činnosti ve SKIPu, mimořádná je jeho činnost přednášková a publikační v České republice i zahraničí, věnuje se výzkumné činnosti, mimořádné jsou jeho aktivity na podporu spolupráce mezi knihovnami a dalšími paměťovými institucemi, byl dosud předsedou ÚKR.

Nedovedeme si vysvětlit, jaké důvody mohly vést ministra kultury k těmto náhlým koncepčním změnám.

My, níže podepsaní knihovníci a informační pracovníci, vyjadřujeme zásadní nesouhlas se způsobem a formou odvolání pana Víta Richtera z funkce předsedy Ústřední knihovnické rady /ÚKR/.

Za petiční výbor: Mgr. Roman Giebisch, Ph.D. Předseda SKIP Národní knihovna ČR Klementinum 190 110 00 Praha 1
[/box]

PETICE k podpisu ZDE.

AKTUALIZACE

Zastupitel za Stranu práv občanů – Zemanovci  si stěžoval, že nedostal dotaci. A Staněk odvolal většinu odborníků z rady pro dotace festivalům klasické hudby

Dnes již bývalý ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk těsně před odchodem z úřadu pomohl dalšímu podnikateli, který podporoval prezidentskou kampaň Miloše Zemana. Stalo se tak poté, co Zeman dva měsíce odmítal přijmout ministrovu rezignaci, čímž mu prodloužil mandát. .. 30. července, den před opuštěním funkce, Antonín Staněk odvolal většinu členů rady, která na ministerstvu kultury rozděluje dotace festivalům klasické hudby. Stěžoval si na ni neúspěšný žadatel Miroslav Matějka, zastupitel v Královéhradeckém kraji za Stranu práv občanů – Zemanovci, který před šesti lety pomáhal koordinovat Zemanovu první prezidentskou kampaň…Radní, jimiž byli ředitel České filharmonie David Mareček, generální manažerka orchestru Collegium 1704 Veronika Hyksová nebo bývalý rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek, si žádného pochybení nejsou vědomi. Výroky označují za dehonestující, od ministerstva žádají omluvu a zvažují, že Staňka zažalují, jak Aktuálně.cz řekl odvolaný předseda Mikuláš Bek…“

Celý článek na Aktuálně.cz, 15.8.2019 ZDE.

Související od 15.8.2019:

dnes vznikl nový termín pro politický trolling: někoho „vyšmardovat“

UvK: Kultura zůstavá bez ministra, Zeman odmítl jmenovat Šmardu

Máme tady naprostou svévoli prezidenta, míní právník Wintr. Podle Leinerta ČSSD Zemana podcenila

Náhledový obrázek a obrázky v textu: ilustrační

 

Předchozí v ON:

Poslední(?) pomsta české kultuře od zemanova Staňka

Související příspěvky