Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Další díl zprávy klimatického panelu OSN: čekají nás těžké časy. Aktualizovaný význam Green Dealu

Stále pokračující pandemie a nová válka nejsou jedinými katastrofami, které nás ohrožují. Podle nejnovějšího sdělení Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu (IPCC) žije zhruba 3,5 miliardy lidí, tedy téměř polovina lidstva, v oblastech, kde hrozí opravdu ničivé dopady klimatických změn.

Zatímco první část tzv. Šesté hodnotící zprávy IPCC zveřejněná loni v srpnu konstatovala, že za klimatickou změnu naprosto jasně může člověk, zasáhla již všechny oblasti planety a čas k jejímu odvrácení už téměř žádný nezbývá (https://www.respekt.cz/agenda/cas-vyprsel), současný díl zprávy mimo jiné ukazuje, jak těžké bude ve světě postiženém klimatickými změnami žít.

Od nedostatku potravin přes přímá úmrtí kvůli horku až k psychickým problémům kvůli stresu, nestabilitě a úzkosti – to je budoucnost, která lidstvo čeká, pokud se jeho vlažný přístup klimatickým změnám opravdu už velmi rychle nezmění…

… celý Kontext Martina Uhlíře najdete v Respektu:
Nová zpráva klimatického panelu OSN je atlasem budoucího utrpení

Náhledový obrázek: ilustrační

 

Související:

„… Zastánci dohody s tím, že by Green Deal kvůli sporům s Ruskem skončil, nesouhlasí. Ruská invaze podle nich opravdu může znamenat přibrzdění  na několik let, kdy Evropa bude opět pálit víc uhlí, spoléhat víc na jádro a také snižovat spotřebu. Situace ale také ukazuje, že přechod energetiky na vlastní zdroje, které nejsou závislé na dovozu paliva, potřebujeme.

… „Z energetiky se stane imperativ nejen pro českou, ale i evropskou politiku. Nesmí se už stávat, že země, které jsou více závislé na dodávkách plynu z Ruska, jsou najednou v kleštích a obtížně se jim manévruje,“ řekl v rozhovoru pro Respekt ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. „I když bývalý premiér Andrej Babiš ve čtvrtek ve sněmovně z aktuálního dění vyvodil závěr, že máme opustit Green Deal, ono to nakonec bude naopak. Každý litr benzinu z ruské ropy, který nahradíme elektřinou v automobilech nebo vodíkem, je dobrý.“…

… celý článek Petr Lukáče a Viktor Votruby ndete v HN:
Green Deal bez ruského plynu nabere zpoždění. O to by ale mohl být důkladnější

 

AKTUALIZACE:

… Ruská invaze ovšem poznamenala i schvalování nové zprávy „Zranitelnost, adaptace a dopady“. V době kdy ruské jednotky překročily hranice Ukrajiny, stovky vědců z celého světa uzavíraly několikaletou dobrovolnickou práci pro OSN a delegáti bezmála 200 zemí na virtuálním setkání schvalovali závěrečné znění textu.

Ukrajinská představitelka Svitlana Krakovská na plénu IPCC podle svědků mimo jiné řekla, že se Ukrajina nevzdá, a dodala, že lidmi způsobená klimatická změna a válka na Ukrajině mají stejné kořeny – fosilní paliva a závislost na nich.

Šéf ruské delegace Oleg Anisimov se pak podle agentury AFP na virtuálním shromáždění omluvil jménem všech Rusů, kteří nedokázali zabránit tomuto konfliktu. Pro útok na Ukrajinu prý nenachází žádné ospravedlnění… Anisimov si za svou omluvu podle serveru Подъём od ruského poslance Viktora Vodolatského z Jednotného Ruska vysloužil označení za nepřítele státu, který by měl být zbaven všech funkcí a zničen.

Celý podrobný článek Štěpána Sedláčka najdete na iRozhlas:
Klimatická změna a válka na Ukrajině mají stejné kořeny, říká ukrajinská zástupkyně u IPCC

 

Související:

V kontextu ruského útoku na Ukrajinu jsou jedním z klíčových témat dodávky ruského zemního plynu do Evropy a tedy otázka: Jak moc je Evropská unie na plynu z Ruska závislá a čím můžeme ruský plyn nahradit? A jak s tím vším (ne)souvisí Green Deal?

V pátek 25. února jsme vydali aktualitu podcastu, zaměřenou na závislost ČR a EU na ruském plynu ↗.

Ve stejný den jsme zpracovali také text na sociální sítě ↗, který se zabýval stejným tématem.

V sobotu jsme na našem Twitteru zveřejnili krátkou analýzu, jak (a zda vůbec) dokážeme ruský plyn nahradit ↗.

Zdroj: faktaoklimatu.cz

 

Související příspěvky