Čtrnáctý týden v komentářích HN: koruna bez intervencí, hradní jouda a babišovo voličstvo

Dobrý den.

Koruna je volná! Zcela svobodně teď může posilovat nebo oslabovat jak se jí zlíbí. Česká národní banka po třech letech ukončila ty slavné intervence.

Pokud jste importéři a chystáte se ještě k tomu v létě na dovolenou za eura, jistě máte velkou rádost. Mnozí další teď ale budou s napětím čekat, kam až se kurz koruny posune, protože mohou kvůli příliš silné české měně prodělat.

Jaký názor mají odborníci a ti, který se kurz koruny týká?

„Konečně. Intervence se ukázaly jako hodně drahý špás. Částečně ekonomice pomohly, ale daňoví poplatníci je budou splácet roky. Nakoupené pozice ČNB v EUR nejsou imaginární, ale skutečná ztráta. Bohužel. Doufám, že se k intervencím už nevrátíme. Kofola je vůči výkyvu neutrální, užíváme si přirozeného hedgingu,“ uvedl Daniel Buryš, finanční ředitel Kofoly.

„Výnosy krátkodobých českých dluhopisů masivně rostou. Zatímco dnes dopoledne byl výnos dvouletých dluhopisů ještě -0,35 procenta, po ukončení kurzového závazku vystřelil nahoru a v současné době se pohybuje kolem -0,16 procenta, nejvyšší úrovně od loňského srpna. Předpokládáme, že výnosy ještě půjdou nahoru. Odstranění kurzového závazku totiž velmi pravděpodobně znamená propad poptávky po českých dluhopisech od spekulantů i investorů, kteří využívali nerovnováh na českém finančním trhu kvůli intervencím,“ říká ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

„V reálné ekonomice neočekávám žádné bezprostřední reakce, překvapený po intenzivní mediální komunikaci v posledních 4 měsících nemohl být snad nikdo. Na finančním trhu na chvíli posílí koruna, poté se však vrátí na(d) 27 korun, vzrostou výnosy dluhopisů a zlevní cena měnového zajištění,“ Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management.

„Ukončení intervencí znamená, že české firmy budou muset víc investovat do inovací a nespoléhat na devalvovanou korunu,“ řekl vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek pro Českou televizi.

„Oděvy a módní doplňky jsou ve většině případů importovaným zbožím, silnější koruna by je mohla zlevnit,“ říká Jan Procházka, ředitel outletového centra Freeport Fashion v Hatích na Znojemsku.

„Posílení koruny se okamžitě projeví na cenách zájezdů od rakouských a německých CK, které STUDENT AGENCY nabízí. Ceny jsou totiž přepočítávány ihned v rezervačních systémech. Cen letenek z Prahy se konec intervencí ČNB pravděpodobně nedotkne, z jiných evropských letišť by mohly být levnější. Ceny zájezdů v souvislosti s intervencemi rostly max. o 10 %,“ stojí v tiskové zprávě Student Agency.

„Silnější česká koruna bude mít negativní vliv na konkurenceschopnost domácích exportérů. Škoda Auto je globální firma, a proto pro naše finanční řízení a plánování jsou primárně směrodatné ukazatele v euru, nikoliv v české koruně. Z tohoto pohledu by pro nás byla přínosem dlouhodobá stabilita kurzu české koruny k euru. Proto také dlouhodobě prosazujeme přistoupení k euru,“ říká Zdeněk Štěpánek, mluvčí Škody Auto.

A co si myslíte vy? K vytvoření názoru vám možná pomůžou naše Názory, jak je jejich dobrým zvykem. Přejeme dobré čtení, a přiznivý kurz.

Jan Kubita, editor.
zdroj: Týden 1.4. – 7.4. 2017 v komentářích HN

Související příspěvky