Úvodní stránka 30 TÉMA 30 Doprava 30 Co může každý řidič udělat pro snížení škodlivosti provozu svého auta

Co může každý řidič udělat pro snížení škodlivosti provozu svého auta

 

1. KRÁTKÉ JÍZDY
Největší spotřebu má studený motor. Popojíždění po městě s častými zastávkami, kdy se motor ani nestihne ohřát, má na svědomí zvýšení průměrně spotřeby pohonných hmot až na dvojnásobek. Řidiče takové cesty stojí o hodně víc peněz a okolí na to doplácí zhoršením zdraví kvůli vyšším emisím… Přitom krátké vzdálenosti do dvou kilometrů je často možné bez problému zvládnout i jinak než autem.

2. PŘERUŠOVANÁ JÍZDA
Styl brzda/plyn nikomu nepomůže, maximálně globálnímu oteplování. Zbytečná akcelerace v městském provozu způsobuje několikanásobné zvýšení emisí oproti plynulé jízdě. A prudké brzdění na každé další křižovatce dostává do vzduchu více zbytečného prachu.

3. PŘÍLIŠ RYCHLÁ JÍZDA
Při nedodržování rychlostních limitů výrazně stoupá spotřeba paliva, i když právě toto je více znát na dálnici než ve městě. Pokud má při rychlosti 130 km/h řidič spotřebu 8 litrů na sto kilometrů, pak při rychlosti 160 km/h to může být až 10,5 litru na 100 km. Také je škoda nevyužít občas setrvačnosti – rychlost auta ale nesmí klesnout výrazně.

4. KLIMATIZACE
Jedním z velkých žroutů paliva je klimatizace. Je užitečná zejména v letních měsících, ale na krátké vzdálenosti je její přínos minimální a spotřeba paliva se zvýší o 10 %. Navíc je-li rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou velký, hrozí onemocnění.

5. PODHUŠTĚNÉ PNEUMATIKY
Zvyšují spotřebu až o půl litru na  100 km. Jenže to je v tomto případě vlastně vedlejší. Protože hlavně je riskantní na nich jezdit.

6. ZBYTEČNOSTI
Prázdný střešní box, nosič kol či zahrádka zvyšují spotřebu až o 1 l na 100 km. Každých deset kg nákladu v autě zvyšuje spotřebu přibližně o desetinu litru na 100 km.

7. BĚH MOTORU NAPRÁZDNO
Zaparkované auto smrdět nemusí a podle zákona ani nesmí. Obtěžování okolí zbytečnými emisemi a hlukem může řidiče přijít až na dva a půl „Palackého“ a to opravdu nekecáme… Neměli by tedy při parkování. zapomínat vypnout motor.

 

Zdroj: Čistou stopou Prahou , newsletter říjen 2021
Náhledový obrázek: ilustrační

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Jak lze spojit zemědělskou produkci s udržitelnou výrobou elektřiny? Odpovědí je agrovoltaika

Agrovoltaika, agrivoltaika nebo taky agrofotovoltaika. Jestli jste tyto pojmy dosud neslyšeli, vězte, že se jedná o spojení zemědělské produkce a energetiky. V České republice aktuálně najdeme dvě instalace, jednu mikro ...