„PSÍ UŠI. Tak pravil veliký učitel Vitruvius v LEGO příběhu: „Duchovní mistři tráví dlouhá léta cvičením, aby vyčistili svou mysl. Ale tvá mysl už je tak podivuhodně prázdná, že ji není od čeho očišťovat.“ Právě o těchto duševních titánech naší doby pojednává naše dnešní slohové cvičení. Pojďme ke strojům.
- Cena pro vítěze titulu Mentální úderník týdne putuje zcela zaslouženě do Liberce za poslancem vládního hnutí ANO Jiřím Bláhou. Ten takto moudře promluvil ve sněmovně při projednávání zákona, který zvyšuje rodičovský příspěvek.
„Ti lidé absolutně ztratí pojem o tom, co to je vstávat do práce, organizovat si rodinný život tak, jak by měl být organizován.“
(Jiří Bláha o maminkách a tatíncích na rodičovské dovolené, Deník.cz, 16. července)
Poslanec Bláha je málo známý, přitom neprávem opomíjený myslitel. V minulosti už například dokázal přirovnat bolševickou poslaneckou mlátičku Zdeňka Ondráčka k Miladě Horákové, když řekl, že Ondráček je slušný člověk, nikoli symbol zla, a čelí veřejnému lynči. My bychom se v souvislosti s jeho nejnovějším kouskem zastavili u otázky, jak má být vlastně rodinný život správně organizován, a hlavně kdo to rodinám určí. Centrální komise Agrohnutí? Domovnické výbory, nebo přímo inspektoři veřejného pořádku zvaní „šedý mor“? A než si otázku zodpovíme, připomeneme si starší poslancův výrok, ke kterému už další komentář pro zjevnou nadbytečnost nepřidáme.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš pochopil závažnost situace kolem sporu mezi prezidentem republiky za ČSSD Milošem Zemanem a zbytkem ČSSD, v níž vykonáva roli jakéhosi poslíčka, a začal se připravovat na předčasné volby. V praxi to vypadá tak, že nasedl do autobusu a se svými vybranými ministry (čti s těmi, kteří ještě nebyli zapuzeni) objíždí republiku a slibuje.
Zatím je totiž ještě z čeho rozdávat.
Na jihu Čech slíbil dostavět dálnici do Rakouska a ve svém dokonalém citu pro distribuci viny svedl odpovědnost za nedokončené úseky na nebohé sousedy.
Pokračovat bude na severu Čech:
To je určitě fajn, jen opravíme – správně má být uvedeno „sysle“, podle vzoru včele, motýle a dotace. Ve vládě ale může Babiš narazit (hahaha), ministryně pro místní rozvoj má totiž jiný názor.
„Nesmí se stát, že se u stavebního řízení najednou objeví sysel nebo jiné chráněné zvíře a celé řízení se zruší. Dneska se prý „syslové“ různě převážejí jen proto, aby se zabránilo výstavbě.“
(ministryně Klára Dostálová, Deník.cz, 15. února 2019)
- Zaujala nás zahraniční zpráva, podle níž kosovský premiér Ramush Haradinaj v pátek podal demisi. Proč? Žalobce zvláštního tribunálu v Haagu ho předvolal jako podezřelého ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-1999, informovala agentura Reuters.
„V příštích volbách budu kandidovat já i moje strana, ale nemohl jsem vést zemi v takovéto situaci, neboť by to zhoršovalo postavení Kosova.“
(premiér Haradinaj vysvětluje podání demise, Novinky.cz, 19. července)
Jakože cože?
Odstupovat jen kvůli tomu, že je z něčeho podezřelý?
Nadřazovat zájmy země nad vlastní problémy?
To by se v Česku stát nemohlo, ještě že máme tak stabilní politické prostředí.
- Šéf Svazu průmyslu Jaroslav Hanák má takovou starost o osud planety, že by dal studentům stávkujícím za klima přes držku – psali jsme minule:
V hlavách některých stárnoucích lidí panuje obava, co bude se zeměkoulí, až jich zde nebude a povládnou dnešní puberťáci. Představa je to pro ně tak strašná, že jim zatemňuje mozek a vyvolává násilnické třeštění.
„Maj‘ velké myšlenky, velké myšlenky jsou dobré na záchranu planety. Ale myslím si, že když čtrnáctileté děti v Německu a ve Švédsku, místo aby dostaly přes držku, že celý každý pátek chodí do ulic a stávkují za něco, čemu ani nerozumí, tak si myslím, že to není dobrá zpráva pro Evropu.“
(prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák na výročním setkání ekonomických diplomatů, ČRo Plus, 15. července)
Hanák je kromě jiného členem poradního týmu prezidenta Zemana, čili asi tušíme, odkud vítr fouká. Jeho projev pochází ze slavné konference, na nichž premiér Babiš blábolil o včele a motýle. Zdá se tedy, že u příležitosti 30. výročí Jakešova projevu na Červeném hrádku (klíčová slova Zagorová, brojleři, kůl v plotě) se kromě předsedy vlády chtějí blýsknout i další významní představitelé našeho společenského a kulturního života.
- A vida, mezitím se ukázalo, že sám si musí tituly kupovat, navíc pochybné. „Prezident @SvazPrumyslu J. Hanák získal čestnou profesuru z oxfordské Akademické unie @OxfordAcademicU. Ocenila ho za rozvoj ve společnosti FTL – First Transport Lines, a.s. Gratulujeme – zdroj: Svaz průmyslu ČR“
Vypadá to dobře, že?
Ve skutečnosti ovšem nemá Akademická unie Oxford se slavnou univerzitou nic společného, pouze na ní parazituje. Tituly jsou na prodej, britská média mluví přímo o „fake awards“.
A jak Hanák v problémech nákup titulu vysvětluje? Klasicky, hezky česky.
„Platil jsem ceremoniál, ubytování a letenky. Jestli je v tom cena diplomu, to nevím.”
(Hanák pro Seznam Zprávy, 18. července)
Ale tak určitě, pane profesore.
Klidnou mysl, nenechte se zblbnout.“
Doporučujeme Psí uši Roberta Maleckého na HlídacíPes.org 21.7.2019, ZDE.
Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků. Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.
Náhledový obrázek: ilustrační – sysel obecný, mládě_pixabay
Související:
„Často narážím na „klimatický klausismus“ v nejsurovější podobě. V osobních rozhovorech se známými, vysokoškoláky, na sítích, v médiích. Takové to „nic se neděje, nikdo neví, co bude, nestrašte, zase se ochladí, auta za to nemůžou…“. V pondělí byl zveřejněn výrok prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka; napadl studenty stávkující za ochranu klimatu…
Je to přesně naopak, než Hanák říká. Právě školy by měly studenty posílat, aby politiky na ulicích nutili něco dělat. Měly je tam poslat, když premiér Babiš odmítl snahu evropských států zavázat se, že do roku 2050 sníží svou uhlíkovou bilanci na nulu. Když řekl: „Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, rok padesát jenom proto, že je tu teď taková klima atmosféra.“
Babiš a Hanák – stejné uvažování. Starat se o to, aby tu za dvacet třicet let rostly ještě nějaké smrky, aby tu tekly potoky a řeky, aby se jakž takž zachovala vysušená česká příroda, aby nemizel hmyz, ptáci, zajíci, aby se stále jen nebetonovalo a neasfaltovalo, to je dnes přece jeden z klíčových cílů vzdělávání.
Demonstrovat je v Česku potřeba čím dál víc. Klidně i v době výuky. V časech zemanismu, babišismu, klimatického klausismu a hanákismu by ve školách měli zavést výuku „protestů“. Rozumní rodiče by to měli žádat, ne dávat dětem „přes držku“…“
Martin Fendrych na Aktuálně.cz, 17.7.2019: „Dětem za starost o Zemi „přes držku“? Hanáka měli z jeskyně Svazu průmyslu vyhnat“ ZDE.
Obrázek v textu: ilustrační