Představte si novou pražskou čtvrť, součást Nového Města, Karlína a Žižkova, kterou lemují parky a v níž jsou s citem zasazené veřejné budovy – vynikající současná architektura, která slouží městu a jeho obyvatelům, korso s průhledy na město a zelené svahy Vítkova. Městskou třídu na místě dálniční magistrály, kterou lemují korálky veřejných staveb a uzavírají tak poslední nedokončenou část centra města. Bohužel – zapomeňte!
Namísto nové městské čtvrti má v okolí Masarykova nádraží vzniknout naddimenzovaný komerční developerský projekt, který obdobnou proměnu navždy znemožní.
Jak se to mohlo stát?
– Nejcennější rozvojové území Prahy získala od státního podniku bez veřejné soutěže, a to značně pod cenou, na základě smluv o smlouvách budoucích, investiční skupina Penta.
– Vedení města nenastavilo v podstatě žádná pravidla pro využití nejcennějšího rozvojového území Prahy, přestože město má právo a zároveň povinnost starat se o svůj rozvoj.
– Úřady odsouhlasily první etapu projektu i přesto, že odporuje Zásadám územního rozvoje hlavního města, Strategii adaptace na klimatickou změnu i doporučení Výboru světového dědictví UNESCO, a zcela ignoruje principy udržitelného urbanismu.
Chceme urbanisticky hodnotnou architekturu pro území, které je součástí statku světového kulturního dědictví.
Chceme spojovat dosud odtržené městské části, zachovat urbanisticky významné kompoziční osy a vytyčit pokračování městských bulvárů, nikoli přehuštěnou zástavbu kancelářských objektů od Masarykova nádraží po Karlín.
Chceme transformovat severojižní magistrálu do podoby městské třídy a ne její zakonzervování obestavěním zástavbou. Chceme park, nikoli stromy v květináčích na betonové platformě zastřešující nádraží.
Vyzvěte s námi pražské radní, zastupitele a ministry, aby zakročili.
Žádáme aby projednali a podpořili – přezkum zákonnosti povolovacího procesu, posouzení dopadu všech fází projektu na obyvatele a na životní prostředí, zorganizování mezinárodní urbanistické soutěže, přizvání veřejnosti k projednávání a zaručení výstupů této soutěže a projednávání s veřejností formou závazné regulace.

MOŽNOST PODEPSAT PETICI ELEKTRONICKY ZDE.
Aby Zastupitelstvo hl. m. Prahy přijalo závazný podnět k projednání, je třeba sehnat 1000 fyzických podpisů. Vedle elektronického podpisu nám tak můžete pomoct i tím, že petiční arch budete sdílet mezi své známé, kteří jsou občany Prahy, a fyzické podpisy nám doručíte do Arniky na adresu Dělnická 13, Praha 7. Děkujeme za Váš zájem o město!
Petiční arch ke stažení ZDE.
Předchozí v ON: