Černé šeříky jsou symbolem lidí, zabitých během okupace 1968-1969. Černé jako smutek, černé jako svědomí…

„Barevnými květy šeříku vítali Češi v květnu 1945 sovětské vojáky jako osvoboditele od německých okupantů. Ani tehdy se sice pobyt Rudé armády neobešel bez vražd, loupeží a znásilňování, tyto excesy však významněji neovlivnily kladný postoj většiny tehdejší české populace k Sovětskému svazu.

​Ten vzal za své v srpnu 1968, když do Československa vtrhla vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se Sovětskou armádou, aby zvrátila z jejich úhlu pohledu nežádoucí politický vývoj v naší zemi. Mnoha lidem u nás i v zahraničí přinesla okupace Československa zásadní zvrat do jejich dosavadního pohledu na komunismus a Sovětský svaz, který se před celým světem definitivně demaskoval jako orientální tyranie jdoucí za svými cíli přes mrtvoly.“

Za symbol připomínky našich spoluobčanů zabitých v souvislosti s činností okupačních vojsk jsme zvolili šeříky. Avšak tentokrát ne rozkvetlé do pestrých barev, ale zčernalé smutkem rodin, které komunističtí okupanti svévolně připravili o jejich nejbližší. Černé jako svědomí lidí, kteří byli a leckdy ještě dnes stále jsou schopni vydávat zákeřné přepadení naší země za bratrskou internacionální pomoc…

Sledujte projekt Černé šeříky: https://www.cerneseriky.cz/

Za Černými šeříky stojí spolek s názvem Pomníky obětem bezpráví.​ V roce 2014 ho založil historik a genealog Lukáš Cvrček  ve spolupráci se sochařem Jakubem Grecem a právníkem Filipem Červenkou. Černé šeříky navazují na projekt Srpen 1969

Sledujte a sdílejte https://www.facebook.com/pomnikyobetem/

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky