Být offline nebo být zapomenut. Švýcarská inspirace i pro nás

Obyvatelé Ženevy se v červnovém referendu vyslovili 94,21 % hlasů pro zakotvení práva na digitální integritu v ústavě kantonu. Ústavní článek, který je první svého druhu na světě, zakotvuje právo na ochranu před zneužitím zpracování údajů o digitálním životě, právo na bezpečnost v digitálním prostoru, na offline život a možnost být zapomenut. Podle advokáta Jana Vobořila z české organizace Iuridicum Remedium prosazující digitální svobody by to mohla být i inspirace pro Česko…

Zatímco právo na život offline je v rámci Švýcarska novinka, jistá digitální práva tamním občanům již zaručují jiné federální a kantonální zákony. Ženevská ústava ale dosavadní právní koncepty rozšiřuje a upevňuje. Konkrétně v případě práva na ochranu před zneužitím zpracování osobních dat jde o rozšíření ochrany soukromí v souvislosti se zneužívaním nepersonalizovaných dat.

Právo být zapomenut zase má jednotlivci zajišťovat právo na aktualizaci sdílených dat a na to, aby neutrpěl ujmu v případě sdílení zastaralých informací. Kanton má zajistit, že informace, kterými o občanech disponuje, jsou skutečně relevantní. To znamená nejen přesné, ale také přiměřené s ohledem na jejich povahu či kontext jejich šíření.

Zároveň dává nově přijatá právní úprava ženevským orgánům povinnost zajistit opatření, která zabrání kybernetickému obtěžování občanů jakékoli povahy.

Celou inspiraci najdete na HlídacíPes.org:
Právo na život offline poprvé v ústavě. Česko se může inspirovat Švýcarskem

Náhledový obrázek – zdroj: https://www.facebook.com/digitalnisvobody

 

Doplňujeme info:

https://www.iure.org/

Související příspěvky