Byla jen jediná Petruška. Za nonkonformní a statečnou Petruškou Šustrovou

„Petruška byla svérázná a netuctová osobnost. S jejími kroky byl ale vždy spojen zájem o to, co se děje okolo… Nebyla to pouhá zvědavost, byl to zájem, který přecházel v činy a jasné postoje,“ pronesl v úvodu pohřební mše biskup Václav Malý.

Posledního rozloučení s jednou z nejvýraznějších osob českého disentu, publicistkou a překladatelkou Petruškou Šustrovou se ve středu (17. 5. 2023) odpoledne účastnily stovky lidí. Pozůstalí přátelé a blízcí, ale i truchlící zástupci veřejnosti tak zcela zaplnili kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Jedna z prvních signatářek a mluvčí Charty 77 zemřela 6. května ve věku 75 let. K poslednímu odpočinku bude česká publicistika uložena na Vinohradském hřbitově.

Celý článek najdete na Echo24 ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

 


Celé curriculum statečné a nonkonformní Petrušky
najdete ve sbírce Paměť národa ZDE.


ČT 17. 5. 2023:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000100517/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/223411058290517/

 

Související:

Sepsat a rozebrat jen texty, na kterých se Petruška Šustrová podílela, by bylo na výbornou diplomovou práci nebo několik desítek prací seminárních.

A to jsem ještě zapomněla na neoficiální Lidové noviny, které vycházely již více než rok před listopadovým převratem. Články v nich se musely nejen napsat, ale i přepsat do přijatelného formátu a pak na xeroxu – samozřejmě v různých státních podnicích – ještě rozmnožit a předat dalším lidem, aby to mohli dál opisovat a distribuovat. To si již tehdy lidi dělali pro svoji skupinu jen tak z vlastní iniciativy…

Celé blahopřání Petrušce Šustrové od Jiřiny Šiklové v roce 2017
si můžete přečíst v odemčeném článku Lidovek ZDE.

Související:

 

Související:
Petruška Šustrová: Proč musíme diskutovat o komunismu

 

 

 

Sledujte rubriku Osobnost v Otevřených novinách.

 

Související příspěvky