Úvodní stránka 30 DOPORUČUJEME 30 Bohatství a bezuzdný konzum není totéž. Studenti vysvobozují veřejnou debatu o klimatu z české nehybnosti

Bohatství a bezuzdný konzum není totéž. Studenti vysvobozují veřejnou debatu o klimatu z české nehybnosti

Studenti a studentky některých českých univerzit stávkují tento týden na svých školách za klima. Z reakcí na jejich protest by nezasvěcený čtenář zřejmě usoudil, že univerzitní budovy lehly popelem a stávkující na spáleništi demonstrativně trhají výtisky české ústavy a vyhlašují totalitní režim, který se bude vyznačovat přestěhováním do jeskyní a zavržením nejen demokracie, ale i veškerých moderních technologií.

Jenže nic takového se nekoná.

Na školách se děje přesně to, co se tam dít má – probíhají tam workshopy, besedy a přednášky. Jejich účastníci si zaslouží uznání za to, že se pokoušejí posunout veřejnou debatu o ochraně klimatu z bodu absolutní nehybnosti, ve kterém v Česku uvízla.

Česko nebere klimatickou změnu vážně, přestože se už i u nás, v mírném klimatickém pásu, dramaticky projevuje. Politické strany v horším případě varování vědců bagatelizují, v lepším si napíšou do programu, že jde o vážný problém. Tím to obvykle končí.

Končí ale, doufejme, i doba, kdy tohle politikům stačí, aby si téma odškrtli jako vyřešené.

Generace, která nyní studuje na vysokých školách, se v budoucích desetiletích s klimatickou změnou bude muset potýkat doopravdy. Čas začít je teď.

Související:

Podle OSN dosáhl počet obyvatel Země 15. listopadu 2022 odpoledne středoevropského času osmi miliard.

„Lidská rodina je stále větší, ale také stále rozdělenější,“ poznamenal u příležitosti překonání osmimiliardové hranice generální tajemník OSN António Guterres. „Míříme přímo ke klimatické katastrofě, zatímco emise a teploty dále stoupají. Záplavy, bouře a sucha devastují země, které ke globálnímu oteplování téměř nepřispívají,“ prohlásil šéf světové organizace.

Je stále zřejmější, že pro přežití lidí na Zemi nebude rozhodující jejich počet, ale způsob, jakým využívají zdroje, které jim mateřská planeta nabízí.

Zdroj: Pointa N, 15. 11. 2022
Náhledový obrázek: ilustrační

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

pozvání do letního kina úvaly

Avízo a pozvání do Letního kina v Úvalech od 22. června do 31. srpan 2023