Bez ideálů a kultivace myšlení vítězí konzum a obchodní marketing ve službách populistů. AKTUALIZACE: babišovo Česko jako otesánek

„…Pokud něco Českou republiku 30 let od listopadu 1989 charakterizuje, pak je to  kampaň proti vznešeným apelům v politice, která podle velkých mediálních dat stále posiluje.

Ukázalo se, že abstraktní hodnoty jsou pro velkou část Čechů příliš vysoké, příliš nepatřičné a příliš vzdálené. Lidé cítí nutkání je rozebrat na prvočinitele, které jsou v jejich očích teprve skutečné.

„Vždyť je to směšný, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Všechno je to jenom byznys a kšeft. Zákon nabídky a poptávky“. Tak to v roce 1992 vysvětlil první nájemný vrah v Československu psychologovi Slavomilu Hubálkovi (MF Dnes 21. 11. 2009).

Jediný „přesah“, na kterém se většina Čechů a Češek dovede shodnout, je patrně materiální povahy a podařilo se jej trefit až Andreji Babišovi a jeho marketingovým poradcům před volbami do sněmovny na podzim roku 2013: „ANO, bude líp“.

Současný předseda hnutí ANO těmito slovy našel zřejmě nejúspěšnější korekci ke slovům Václava Havla z roku 1989…“

Pravda a láska, havlisté, pravdoláskaři, sluníčkáři a pražská kavárna, lepšolidé a další nálepky opanovaly veřejnou a mediální diskuzi v Česku i v období oslav 30 let svobody. Analýza agentury Newton Media mapuje vývoj těchto pojmů v tradičních tuzemských médiích i na sociálních sítích.

DOPORUČUJEME na HlídacíPes.org, 21.11.2019 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

Související AKTUALIZACE 4.12.2019:

„Když sledujeme současnou českou politiku, můžeme konstatovat, že jednou z jejích charakteristik je zdětinštění. A bohužel ne ve smyslu roztomilosti. V kurzu je opačný pól. Trapné výmluvy, sobectví, vzájemné rozšlapávání hraček, neschopnost se reálně podívat do budoucnosti.

Mimořádně kvalitní demonstraci poskytuje aktuální kauza auditu Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše. Současný český premiér si zjevně není schopen vybrat mezi byznysem a politikou. Je jako dítě, které chce držet v náručí všechny hračky, a když mu někdo, například auditoři Evropské komise, vysvětluje, že to nejde, reaguje krajně popuzeně…

Otesánkovi slouží kde kdo a kde co, včetně státního aparátu. I za cenu, že se jeho jednotliví členové dobrovolně ponižují výroky, skrze které působí jako malé děti.

„Nemám žádnou informaci, nebyla jsem v práci, jsem nemocná,“ vyprávěla v pátek na dotazy o auditu o Babišově střetu zájmů ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Bylo to přibližně na úrovni žáka páté třídy, který se vymlouvá, proč se nenaučil na písemku. Když už byly instrukce k dispozici, jela jako když bičem Evropskou komisi mrská…

..Ve výsledku je nejhorším projevem zdětinštění české politiky neschopnost zabývat se tím, co bude za pár desítek let…“

Petr Honzejk v HN, 4.12.2019
Odkaz pro sdílení:
https://archiv.ihned.cz/c7-66688500-mcrn6-80d53b7415de432

 

Články, pozvánky, názory se štítkem: 30. výročí roku 1989
souhrnně v Otevřených novinách ZDE.

Související příspěvky