„Báli jsme se Západu, napadli nás z Východu.“ Část první: 20.-21.8.1968

Rudí bratři! Vraťte se do svých rezervací. Vinetou.
Praha, srpen 1968

1967-1968 Pražské jaro

„Krátké období liberalizace v komunistickém Československu, které akcelerovalo po zasedání ÚV KSČ v lednu 1968.

Ze strany socialistických zemí však sílil tlak proti tomuto procesu, který měl vést ke vzniku tzv. socialismu s lidskou tváří“. Tento tlak vyvrcholil v noci z 20. na 21.8.1968 vojenskou okupací Československé socialistické republiky armádami Varšavské smlouvy.

Politické vedení země bylo na samém začátku okupace uneseno z republiky do Moskvy, kde byli jeho členové pod nátlakem donuceni podepsat tzv. moskevské protokoly, jejihž obsahem bylo řešení dalšího vývoje v Československu dle diktátu Moskvy. Jediný František Kriegel odmítl a nepodesal ani pod hrozbou fyzické likvidace.“

20. srpna 1968

16.00
Mimořádná porada pracovníků StB u náměstka ministra vnitra Viliama Šalgoviče, kde byly podány informace o připravované okupaci Československa.

kolem 23.00
Vojenské jednotky pěti zemí SSSR, PLR, BLR, NDR a MLR odhadované na 200 000 mužů a později na 500 000 překročily státní hranice Československa.

František Dostál: srpen 1968, ČSSR

21. srpna 1968

Situace na Staroměstském náměstí:

Zde se po 7.00 shromažďují občané. Rozhlas vyzývá ke klidu, aby nebyla zavdána záminka ke krveprolití. Nad stovkami přítomných jsou namířeny kulomety. Po 8.00 vlaje nad Husovým pomníkem čs. vlajka. Lidé se snaží diskutovat s okupanty a přesvědčit je, že u nás žádná kontrarevoluce není. Mezi nimi i herečka Vlasta Chramostová. Díky svým postojům v těchto dnech si nebude moci příštích 21 let zahrát na prknech žádného divadla.

Situace na Václavském náměstí:

Zde se od rána shromažďovali lidé. Po 9.00 přijelo od rozhlasu přes 15 tanků, které začaly ihned ostřelovat nejen okolní budovy, ale i památnou budovu Muzea. Na schodišti leželi omítkou i střelami k zemi přibití lidé. Po Václavském náměstí šel tou dobou průvod Pražanů se zakrvácenou vlajkou.

Situace před vinohradskou budovou rozhlasu:

V 7.30 hodin k budově dorazilo 6 tanků. Směrem od Václavského náměstí byla navršena barikáda a několik set lidí se snaží zabránit okupantům v postupu. Na budovu dopadají desítky střel a nad hlavami všem přelétají Antonovy. Před devátou hodinou jsou zde zdemolovaná auta a sestřílená omítka z budov. Okupační jednotky vytlačují silou naše občany.

Okupační tank najel do barikády tvořené nákladním autem. Nárazem vznikl oheň, který zachvátil nejen nákladní auto, ale i tank. Mezi sovětskými vojáky nastal zmatek. Tanky ve snaze uniknout ohni doslova převálcovaly autobusy a nákladní auta, která tvořila barikádu. Ještě odpoledne hoří na Vinohradské ulici domy.

Situace před budovou ÚV KSČ:

Zde se od půlnoci shromáždili lidé, aby se setkali s představiteli ÚV KSČ. Při obsazování budovy bylo několik z nich postřeleno, když se snažilo budovu chránit. Jeden z nich zemřel.

zdroj: TOTALITA.cz

…21. srpna 2017

„Velmi výhodně položené úplné zatmění Slunce se bude odehrávat výhradně nad územím Spojených států.“ Náhledové video a text podrobně ZDE.

Související příspěvky