Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Babišovo Čapí hnízdo a jeho drtivý dopad do české společnosti. Proč se to děje?

Proč státní zástupce Jaroslav Šaroch, který dozoroval nejsledovanější kauzu posledních měsíců, zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), jeho rodiny i někdejších spolupracovníků? Jak se vypořádal se závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) a proč byla výpověď bankéřů zlomová? Server iROZHLAS.cz nahlédl do klíčového rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze a přináší dosud nepublikované detaily.

Doporučujeme „5 pasáží, jimiž žalobce Šaroch stopl stíhání Babiše za Čapí hnízdo: OLAF, zamlčené údaje i výpověď bankéřů“ na iRozhlas, 19.9.2019 ZDE.

Související podcast: „Vhled do Šarochovy duše na 90 stranách. Reportérka iROZHLAS.cz o důvodech konce stíhání Andreje Babiše“ ZDE.

Kauza Čapí hnízdo systematicky na iRozhlas ZDE.

Související:

V české politice se zvolna dá zformulovat cosi jako Zemanův zákon neexistujících hranic. Vždy, když se zdá, že prezident už dál nepůjde, protože přece jen má nějaké vnitřní limity, překvapí a udělá něco, co Česko posune ještě dál od standardně fungujícího demokratického právního státu.

Zemanovo oznámení, že pokud bude obnoveno trestní stíhání Andreje Babiše, udělí mu abolici, tedy využije svého práva stíhání zastavit, přesně takovým posunem je. Prezident kryjící svého politického spojence před zákonem – to je úkaz, který jsme zatím byli zvyklí vídat spíše ve Střední Asii než v zemi Evropské unie…

Aby bylo jasno – prezident má samozřejmě na udělení abolice ústavní právo. Ale pokud nejde o humanitární důvody, například o „omilostnění“ těžce nemocného člověka, jde jednoznačně o cílené politické zasahování do práce orgánů činných v trestním řízení. Výsměch pravidlům právního státu…

Prošetření zastavení Babišova stíhání ze strany nejvyššího státního zástupce je nanejvýš žádoucí. Když si čteme rozhodnutí pražského státního zástupce Šarocha, zní od začátku jako obžaloba. Píše se v něm, že Babiš a spol. jednali zřejmě účelově, aby zakryli napojení Čapího hnízda na Agrofert za účelem získání padesátimilionové dotace. Ovšem na závěr se dočteme, že nešlo o podvod, protože právně vzato byla farma Čapí hnízdo nezávislou malou firmou, která měla na dotaci nárok tak jako tak. Může to tak být, ale zároveň se nelze divit, že leckomu může připadat, že státní zástupci hlavně hledali důvod, proč Babiše neobžalovat, a to tak dlouho, až ho našli. Proto by bylo vhodné, aby nejvyšší státní zástupce jejich postup posoudil, vyhodnotil a rozhodl. Pokud ovšem prezident dá dopředu najevo, že je to zbytečné, protože stejně udělí abolici, dostává důvěra ve spravedlnost tvrdou ránu. Ocitáme se na úrovni banánové republiky, kde se zákony uplatňují zejména tak, aby to vyhovovalo držitelům moci…

Proč se to celé děje? Kromě toho, že Miloši Zemanovi dělá dobře, když se mu podaří naštvat své odpůrce, čehož výrokem o abolici dosáhl vrchovatě, je pravděpodobné, že mezi ním a Andrejem Babišem fungují neformální obchodní dohody… Bylo by nepřesné říkat, že premiér a prezident jsou přátelé či spojenci. Jsou to politicko-byznysoví partneři a skrze kartel, ze kterého oba profitují, se smějí všem okolo, bourajíce přitom zvyklosti, standardy, normy…

Cynicky lze poznamenat, že pokud Andrej Babiš abolici dostane, bude na tablu prezidentských „pardonů“ hned vedle Jiřího Kajínka. Jako výpověď o charakteru prezidentování Miloše Zemana a způsobu, jak nakládá s mocí, to bude fungovat dokonale…

Celý komentář Petra Honzejka „Abolice pro Babiše: Prezident je ochotný krýt svého spojence před zákonem. Dá si někdo banány?“ včetně souvisejících článků, HN, 20.9.2019 ZDE.
Odkaz pro sdílení:
https://nazory.ihned.cz/c7-66644970-mcrn6-6b6226dc42e5f83  

 

Související v tomto týdnu v ON:

Citáty a výroky českých politiků v týdnu od 16. do 22.9.2019, usazené v kontextu: „Totální destrukce dělby moci ve státě za nečinného přihlížení oblblého lidu“

Související příspěvky