Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Analýza politické geografie: Rusko vždy bylo a je imperiální, brutální a nelítostné a to se nezmění. Vzpamatovat se a změnit postoj musíme my

S odstupem jednoho měsíce od zahájení ruské invaze na Ukrajinu si můžeme položit několik  obecnějších otázek.

Muselo k invazi dojít?
Musela být tak brutální?
A hlavně, může se Rusko někdy změnit, nebo se tak agresivně jako nyní bude chovat vždy?

Odpovědi budou samozřejmě různé, záleží na perspektivě. Jinak odpoví politolog, jinak sociolog, jinak ekonom, jinak vojenský expert.

Nejpřiléhavější je ale perspektiva oboru, který se snaží všechna hlediska integrovat – politické geografie. A její odpovědi zní: Ano, k invazi dojít muselo. Ano, je logické, že invaze je tak brutální. Ne, Rusko se skutečně nikdy nezmění. 

Proč to lze říci tak jednoznačně? Poučná je v tomto směru kniha Pomsta geografie asi nejznámějšího současného politického geografa Roberta D. Kaplana. Americký profesor v ní věnuje Rusku rozsáhlou kapitolu. Vzhledem k tomu, že kniha byla napsána už v roce 2013, před ruskou anexí Krymu a útokem na Donbas, působí až jasnozřivě.

Kaplan v zásadě říká, že ač ideologie a osobnosti jsou sice důležité, existují základní, z geografie vyplývající tendence určující chování států. Poskytuje nám tak vodítko nejen k vysvětlení dnešní situace na Ukrajině, ale i základní osvětlení blízké i vzdálenější budoucnosti, pokud jde o chování Ruska a jeho role ve Evropě a ve světě…

 DOPORUČUJEME celou analýzu:
Zanechte všech nadějí, Rusko nikdy jiné nebude. Je to zákon geografie


Dalo by se říci, že Rusko za sebe nemůže, zhruba jako za sebe nemůže agresivní paranoik. Z toho ovšem také plyne, jak bychom s ním měli ve vlastním zájmu nakládat. Agresivního paranoika se můžeme pokusit léčit, ale ve vlastním zájmu ho uzavíráme do klecového lůžka, aby všechno kolem nerozmlátil. S Ruskem je třeba udělat totéž.

Neustupovat, nepropadat iluzím, že se něco změní, když budeme mírní. Deeskalace nepomůže.

Musíme odstrašovat. A bránit se.
Přesně tak, jako to nyní dělá statečná Ukrajina, která svého souseda zná nejlépe ze všech.

Zdroj: Petr Honzejk v HN, 1. 4. 2022 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační, zdroj: flickr

 

 

Související:
Za ruské zločiny prý nemohou Rusové, ale jen Putin. Je to pohodlná výmluva, jenže neplatí

 


Související:

Zlom v evropských dějinách – tak označil současnou ruskou agresi proti Ukrajině poslední summit představitelů Evropské unie ve Versailles.

V žádném případě nejde o přehánění. Dohody o stabilitě státních hranic v Evropě podepsané v Helsinkách v roce 1975 představiteli 33 států, záruky velmocí dané Ukrajině výměnou za zřeknutí se jaderných zbraní, nemluvě o Chartě OSN, to všechno Rusko na rozkaz Vladimíra Putina shodilo ze stolu…

… dokud v českém a slovenském veřejném prostoru a diskuzi nezakotví ověřené historické poznání, že Rusko nikdy ve své historii nepodporovalo v Evropě principy demokracie, právního státu a lidských práv, nebude náprava oné obrozenecké slepoty možná…

Jan Urban: Češi, mistři patetického a naivního rusofilství

 

Sledujte tag Válka na Ukrajině 2022 v Otevřených novinách.

 

 

Související příspěvky