40 rad a doporučení prof. Hela jak se chovat během pandemie covid-19

„V odpovědi na otázky mnoha z vás jsem se pokusil sestavit seznam několika rad, jak se nenakazit nemocí covid-19 a jak můžeme společnými silami překonat současnou epidemii. Nejedná se o seznam úplný, ale snad bude pro mnohé prospěšný,“ říká imunolog prof. Zdeněk Hel.

1. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se přenáší především aerosolem a kapénkami, představujte si aerosol jako cigaretový kouř.

2. Dva metry odstupu od druhých nestačí, virus se může přenášet i na delší vzdálenost.

3. Nakazit se můžete během několika sekund, k nákaze stačí jediný nádech.

4. Během podzimu a v zimě je vzduch chladnější a sušší. Virus zůstává naživu déle ve studeném vzduchu. V suchém vzduchu kapénky rychleji vysychají a vytváří se mikrokapénky a aerosol. Více času trávíme uvnitř. To vše přispívá k rychlému šíření viru. Snažte se vyhýbat všem uzavřeným prostorům, které sdílíte s jinými lidmi.

5. Nevstupujte do vnitřního prostoru, kde se lidé shromažďují

6. Snažte se co nejvíce pracovat z domova, pokud to vaše profese umožňuje.

7. Používejte respirátor nebo masku se třemi vrstvami z vhodného materiálu. Účinné utěsnění na obličeji je důležitější než samotný materiál.

8. Vynikající způsob ochrany je respirátor s šátkem uvázaným přes obličej. Masky obsahující textilie potažené mědí nebo stříbrem neposkytují zvýšenou ochranu proti SARS-CoV-2. Mohou ale omezit růst bakterií a plísní a tím zpříjemnit užívání masky.

9. Dočasné vynechání ochranných opatření, byť jen na chvíli, téměř anuluje jejich dodržování ve zbytku času. P

10. Virus se nepřenáší přes kůži. Pokud se ale dotknete infikovaného povrchu a potom se kontaminovanými prsty dotknete svého obličeje, může dojít k přenosu přes oční, nosní či ústní sliznici.

11. Dezinfekce předmětů jejich ozařováním UV světlem nemá velký význam.

12. Přenos potravinami je málo pravděpodobný. Tepelná úprava virus zabíjí.

13. Konstantní proud vzduchu má podstatně vyšší efekt než občasné vyvětání, obzvláště pokud je spojen s filtrací přes certifikované HEPA filtry.

14. Chovejte se v každé situaci tak, jako byste byli infikováni.

15. Vyhýbejte se lidem, kteří hlasitě mluví, křičí, zpívají nebo kýchají. Vyhýbejte se davům a shromážděním.

16. Cvičte venku. Travte co nejvíce času na slunci. Slunce pomáhá udržovat vaši rezervu vitaminu D.

17. Stravujte se zdravě.  Nepředávkujte se vitamíny ani jinými přípravky.

18. Nainstalujte si aplikaci eRouška a chovejte se podle jejích pokynů.

19. Deprese uvolňuje kortizol a další faktory, které oslabují váš imunitní systém. Udržujte správné psychologické návyky – relaxaci, meditaci, spánek, komunikaci s rodinou a přáteli, atd.

20. Pokud trpí vaše dítě nebo někdo jiný z vaší rodiny imunodeficiencí, má astma, aktivní nádor, kardiovaskulární chorobu, cukrovku, nebo jakékoli jiné chronické onemocnění, neposílejte své dítě do školy, dokud nebude dostupné spolehlivě testování či dokud nebude rizikový člen vaší domácnosti očkován.

21. Omezte návštěvy zdravotnických zařízení na nezbytné minimum, neodkládejte ale důležité návštěvy u lékaře, pokud máte závažné důvody.

22. Buďte zdvořilí, trpěliví a laskaví.

 

Co dělat, když člověk přijde do kontaktu s nakaženým, či se u něho samotného přímo prokáže nákaza covidem-19.

 

23. Optimální doba pro testování je 4–7 dní po rizikovém kontaktu či kdykoli po objevení prvních příznaků nemoci.

24. Antigenní testy jsou velmi nepřesné, PCR testy jsou přesnější a odhalí i jedince v prvotní fázi infekce, kdy ještě nepociťují příznaky nemoci, ale roznášejí virus po okolí.

25. Výsledek testu je platný jen po omezenou dobu. Většinou se udává hodnota 12 hodin pro antigenní test a 24 hodin pro test PCR, ani tyto doby však nejsou zaručené.

26. Děti infikované koronavirem jsou často bez příznaků, ale šíří infekci v populaci.

27. Je velmi těžké, či spíše nemožné zabránit přenosu infekce v domácnosti.

28. Pokud je jeden člen domácnosti otestován jako pozitivní, celá rodina se musí chovat, jako by všichni její členové byli infikováni. Celá rodina musí tedy zůstat v karanténě.

29. Pokud jste byli otestováni pozitivně, nechoďte do obchodu nakoupit si zásoby. Požádejte o pomoc a doručení nákupu přátele či sousedy, nebo využijte možnost doručení nákupu online. Převezmete předměty v dostatečné vzdálenosti, bez přímého kontaktu a s ochranou obličeje.

30. Pokud jste onemocněli covidem-19, zachovejte klid, u většiny lidí má nemoc mírný průběh. Mezi hlavní příznaky covidu-19 patří horečka, bolest hlavy, únava, zvracení, průjem, kašel, dušnost, bolest v krku a rýma, bolest svalů a kloubů, ztráta čichu a chuti. Udělejte vše pro to, abyste nenakazili druhé.

31. Pro zmírnění průběhu nemoci používejte prostředky podobně jako u běžné chřipky či nachlazení, tedyklid, odpočinek, tekutiny, vitaminy, prostředky na zmírnění bolesti a horečky (např. paralen, aspirin či ibuprofen).

32. Žádná vědecká studie do této doby přesvědčivě neprokázala pozitivní efekt isoprinosinu, ivermektinu, hydroxychloroquinu, vitaminu, ani zinku proti nemoci covid-19. Monoklonalní protilátky (od firem Elli Lilly, Regeneron a dalších) vykazují dobře výsledky u rizikových pacientů v rané fázi nemoci, zatím však bohužel nejsou široce dostupné. Imunosupresivni léky (dexametazone, colchicine) mohou pomoci u podskupiny pacientů v určité fázi nemoci. Všechny tyto prostředky ale musí být podávány výhradně pod dozorem lékaře a podle přesně stanovených protokolů.

33. Pokud začnete mít problémy s dýcháním a trápí vás suchý kašel, nečekejte a volejte linku 155. Poradit se můžete na lince 1212.

34. I když se zdá, že neexistuje žádný účinný lék proti covidu-19, dostupné lékařské postupy (podpůrná péče, kyslík, ventilace, a další) jsou ve skutečnosti velice úspěšné a dokážou zabránit většině úmrtí u pacientů s těžkým průběhem nemoci.

35. Vakcíny vykazují vynikající účinnost proti těžkému průběhu nemoci. Nechte se imunizovat, jakmile to bude možné. Neznepokojujte se vedlejšími účinky vakcíny, je to známka, ze vakcína funguje a vaše tělo získává imunitní odpověď.

36. Virus z lidské populace nikdy nezmizí a většina z nás jím pravděpodobně bude reinfikována několikrát v našem životě. Průběh nemoci by ale u většiny lidí v budoucnu neměl být o mnoho těžší než běžné nachlazení. I po vakcinaci udržujte doporučená opatření (masky, sociální distancování a další).

37. Prodělané onemocnění a imunizace současnými typy vakcín  pravděpodobně budou poskytovat alespoň částečnou ochranu proti novým virovým variantám a zvýší pravděpodobnost mírného průběhu nemoci.

38. Pomáhejte ostatním. Buďte vlídní.

39. Dejte zdravotníkům a ostatním pracovníkům v první linii vědět, jak moc si jejich práce vážíte. Jen díky nim není naše současná situace ještě podstatně horší, než jaká je.

40. Pamatujte: i tahle epidemie jednou skončí.

 

Pročtěte si kompletní rady a doporučení:

1. díl ZDE a 2. díl ZDE.

 

Zdroj: Iniciativa Sníh

Náhledový obrázek: ilustrační

DOPORUČUJEME TÉŽ

Užitečné z dTestu:
Test roušek a respirátorů 2020

Související z Ekolistu:
Respirátory patří do směsného odpadu, ale musí být v pytlích

 

Související v ON:

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o kovidu, ale báli jste se zeptat. Doporučujeme seriál s biochemikem Janem Konvalinkou na ČRo Plus

Související příspěvky