29.4. Mezinárodní den tance

Já totiž instinktivně vnímám, jakým stylem se lidé pohybují, když ku příkladu kráčejí po ulici nebo zastavují taxík, každý jinak, svým unikátním způsobem či s osobitou neforemností. Všichni při tom tančí! Netuší to, ale všichni tančí! Rád bych na ně zavolal: někteří z vás to ještě nevědí! Všichni tu tančíme! Ten, kdo netančí, má smůlu, je mrtvý, nic necítí ani netrpí!

V Čechách a na Moravě se 29. dubna tančí  od r. 2010, přičem ve Valašském Meziříčí začali už nejméně před deseti lety!

Místa po celé republice, kde se můžete přidat k tanci v ulicích najdete na Taneční mapě ZDE

V Praze  se začíná na Náměstí Míru ve 14h – piano a tanec a hip- hop show od 14 – 15h.

Otevřená hodina tance „Open Class“ začíná v 15:30 na Piazettě u Národního Divadla, po skončení „výuky“ budou tančit děti a pak dospělí na předem domluvenou choreografii na píseň „Happy“. Přidat se ale mohou i náhodní kolemjdoucí, kteří nemají taneční kreace nacvičené, improvizaci se meze nekladou :-)

Na Náplavku si přijďte od 18h zatančit swing  a do La Fabriky zajděte na promítání tanečních filmů.

Mám rád slovo fúze. Ne jako marketingový termín označující jakési neústrojné spojení pojmů, aby se značka či styl lépe prodávaly. Spíš ve smyslu štěpení, jaderné směsi: šejkr, v němž Juan Belmonte tančí s nohama vrostlýma do země, Isadora Duncan ladně rozpíná paže a tlouštík Jeff Cohen ze seriálu The Goonies kroutí boky ostošest. Ze všech těchto přísad bych namíchal dobrý, výživný nápoj, který by dle potřeby působil lahodně, hořce, nebo opojně. Vždyť z podobné směsi povstala i naše tradice, vzešli jsme z koktejlu, jehož složení chtějí pravověrní udržet v tajnosti. Ale kdepak! Rasy, náboženství i politická přesvědčení, to všechno přece do této směsi patří! Všichni můžeme tančit spolu! Možná ne v páru, ale bok po boku určitě.
obě citace: Israel GALVÁN de los Reyes
POSELSTVÍ K MEZINÁRODNÍMU DNI TANCE 2015

Mezinárodní den tance vyhlásil v roce 1982  Taneční komitét ITI (International Theatre Institut- Mezinárodní divadelní ústav). Od té doby je tento den každoročně slaven na celém světě v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727). Letos poprvé se mediálním partnerem Mezinárodního dne tance stala Česká televize.

zdroj:
rozhovor s Natašou Novotnou, ředitelkou Vize tance – ČRo Vltava dne 29.4.2015
www.vizetance.cz
náhledový obrázek: Marek Záleský na picasaweb.google.com

Související příspěvky