Zklamání z kapitulace před zemědělskou lobby a hloupostí politiků aneb zmařená naděje na záchranu půdy a života

Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.

O tom, co to znamená, informují ve společné tiskové zprávě Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a WWF v Česku…

Zemědělci tak opět až do roku 2028 nebudou muset vyčleňovat část orné půdy pro meze, remízky, úhory a další stabilizační prvky a v rámci EU budou moci opět rozšířit aplikaci pesticidů na více než 9 milionech hektarů půdy (plocha větší než Česko).

Pro návrh hlasovali čeští europoslanci a europoslankyně ze všech stran (ODS, KDU-ČSL, ČSSD, ANO, SPD, TOP 09, STAN) kromě Pirátů, kteří hlasovali proti, a Niedermayera z TOP 09 a Knotka z ANO, kteří se zdrželi. Návrh již dříve podpořili i ministři členských států včetně ministra Výborného. Evropská komise jej tak může uvést v platnost…

„Evropský parlament se těsně před evropskými volbami rozhodl zaujmout postoj “po nás potopa” a daroval agroprůmyslové lobby dárek v ceně stovek miliard korun daňových poplatníků. Zapláče nad tím půda i živáčci v krajině a nakonec i zemědělci.

Mnoho let dojednávaná pravidla se v řádu týdnů obrátila v prach.

Je to výsměch voličům a zejména krátkozraký a nebezpečný krok tváří v tvář dopadům klimatické změny a ubývající biodiverzitě.

Parlament i Evropská komise popřeli to, s čím do tohoto volebního období vstupovali, a místo kroku vpřed udělali několik vzad,“ říká Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Tohle Žeru Hnutí DUHA.

Celý text najdete v Ekolistu, 27. 4. 2024:
Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
Náhledový obrázek: ilustrační (publicdomainpictures)

 


Články k tématu „živá půda“ najdete v Otevřených novinách

pod štítkem Půda-pole-louky-zemědělství.

 

Související příspěvky