Úvodní stránka 30 NÁZOR 30 Zaprděnost české nediskuse o nefeminismu v neválce a nepolitice, aneb podtrhujeme nesouhlasnou vlnovkou

Zaprděnost české nediskuse o nefeminismu v neválce a nepolitice, aneb podtrhujeme nesouhlasnou vlnovkou

Zdá se, že se v Česku v posledních dnech a týdnech roztrhl pytel s extrémně konzervativními hodnotami.

Nejprve se řešilo Hnutí pro život a jeho houkadla a pepřáky, které prý znásilněným Ukrajinkám pomohou lépe než nějaká potratová pilulka, jak v rozhovoru pro Deník N tvrdila mluvčí hnutí Zdeňka Rybová.

Od organizace se později začali distancovat politici i veřejné instituce. K podobnému kroku byl koncem minulého týdne vyzván také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). A když už jsme u lidovců, na jejich víkendovém sjezdu měl podle Seznam Zpráv vystoupit slovenský politik Marek Michalčík, který bojuje proti potratům i v případě, že došlo ke znásilnění.

Od Hnutí pro život dávají ruce pryč herci i konzervativní politici. Odsuzují výroky o znásilněných ženách na Ukrajině

Prý nešlo o záměr a strana si jen neověřila, koho přesně pozvala. Lidovecká poslankyně Marie Jílková pak na sjezdu Deníku N řekla: „Vnímám, že ultrakonzervativní postoje, které byly někdy v 90. letech nebo na přelomu tisíciletí KDU-ČSL vlastní, jsou teď reprezentované velmi menšinově. Většina mých stranických kolegů již v tomto ohledu uvažuje jako většina české populace.“

Budiž. Příště by to ale možná chtělo… jak se to říká? Dvakrát měřit a až pak rozesílat pozvánky.

Nicméně si nejsem jistá ani tím, že většina české společnosti uvažuje jako spolek, který radí právě ministerstvu práce v čele s Jurečkou. Tím je konzervativní Aliance pro rodinu, která prosazuje ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy a kriticky se staví třeba k posílení práv LGBTQ lidí, nadto brojí také proti „genderové ideologii“. S konzervativní aliancí začal resort podle zjištění Deníku N spolupracovat minulý měsíc, tedy až po nástupu šéfa KDU-ČSL. Konkrétně je Aliance pro rodinu součástí pracovní skupiny, která tvoří koncepci rodinné politiky.

Samopal jako cestu, jak se uchránit před znásilněním, doporučil Ukrajinkám před časem také kardinál Dominik Duka. Zároveň na svém blogu napsal, že „pachatel, příslušník ozbrojených sil, je často také obětí těch nejsilnějších emocí a vášní“. Jeho komentář stále rezonuje. Dnes ho na Twitteru odsoudil třeba zmiňovaný ministr Jurečka.

Akorát Duka by na rozdíl od Rybové z Hnutí pro život zbraň nenamířil na agresora, ale raději na oběť. Prý se málo zdůrazňuje, jak „hrdinské“ je nechat se raději zabít, než aby byla žena znásilněna.

Co přijde dál?

PS: … Již od včerejších večerních hodin budí rozruch tweet vedoucí Úřadu vlády a bývalé mluvčí ODS Jany Kotalíkové. Pochvalovala si v něm, že jde vést debata o rovnosti mužů a žen bez emocí a bez sklonů k aktivismu, nebo dokonce k feminismu.

Jistě. Podobně se ostatně dá dělat i politika…

 

Zdroj: Deník N


Hlavní události dne 27. dubna 2022 vybrala a okomentovala Barbora Loudová.

Náhledový obrázek: ilustrační

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

levice a pravice

Výraz „levice“ je v Česku nadávkou. Ale moderní praktická politika dokáže levicovost a pravicovost využívat zároveň

„…Velká Británie, kde zrovna vládnou konzervativci, tedy ten pravicovější z obou hlavních politických táborů, zavede letos mimořádnou 25procentní daň ze zisků energetických firem. Výnosem chce pomoci těm nejchudším Britům. Zkuste ...