Wikipedistou v každém věku. Pět let projektu „Senioři píší Wikipedii“ a přehled probíhajících kurzů

Senioři se aktivně podílejí na vytváření Wikipedie již pět let. Začátečníci mohou absolvovat kurs a pak se pustit do práce.

Autoři článků sami sebe nazývají Wikipedisté.  „V Čechách přispívají hlavně mladí muži do 30 let, většinou svobodní, kteří začali s přispíváním už na střední škole,” prozrazuje Vojtěch Veselý, spoluzakladatel projektu Senioři píší Wikipedii. S množstvím článků ovšem roste i nutná údržba vložených informací, která potřebuje víc péče. Proto se v tuzemsku pozornost správců Wikipedie upnula i na starší generaci, což je v celosvětovém srovnání skoro rarita.

Za poslední čtyři roky čeští senioři ovlivnili přes 4 000 článků buď tím, že napsali a vložili vlastní článek, anebo editovali stávající text. Jejich oblíbeným tématem jsou biografie, které Vojtěch Veselý doporučuje i začínajícím wikipedistům. Senioři patří také mezi důležité dodavatele obrázků a dalších médií. Nahrávají archivní materiály z domácích zdrojů, ale mnozí z nich jsou aktivními fotografy či ilustrátory. Za poslední dva roky nahráli přes 2 500 médií.

Program inicioval na podzim roku 2013 profesor Jan Sokol, který je sám dlouholetým wikipedistou.

Kurz pro seniory trvá 6 týdnů, a účastníci a účastnice se na něm se naučí vkládat a editovat články. V 15 českých městech se wikipedisté potkávají v tzv. Wikiklubech, kde se mohou nováčci i pokročilí o práci na Wikipedii dozvědět víc a vzájemně si poradit. “Veřejná síť knihoven se pro nás stala důležitým prostorem, kde se zájemci dozvídají o Wikipedii asi nejvíce, případně se mohou zúčastnit pořádaných kurzů,” doplňuje Jan Groh, člen rady Wikimedia ČR.

Přehled měst a pořádaných kurzů najdete  ZDE.

Facebook projektu ZDE.

Česká Wikipedie je jednou z jazykových variant celosvětové encyklopedie s otevřeným obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Letos v únoru, by měla Wikipedie v češtině překonat hranici 400 000 článků. Rozsahem to odpovídá 200 tisícistránkovým, drobným písmem psaným knihám bez obrázků. Kromě článků se na v české Wikipedii nachází také skoro milion stránek s podpůrným obsahem, například médii (fotky, videa, zvuky, obrázky, slovníky, knihy apod.) a profily přispěvatelů.

Zdroj: IDS, ČRo, Wikipedie
Náhledový obrázek: Senioři píší Wikipedii, úvodní seminář, autor Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Související příspěvky