Nobelovu cenu za fyziku letos získali John Hopfield a Geoffrey Hinton za výzkum strojového učení, neuronových sítí. Tedy za práci na tvorbě metod, které pomohly položit základy umělé inteligence. Na rozvoji umělé inteligence Hinton sice pracuje velkou část svého života, ale v poslední době varuje, že by mohla vést až k zániku lidstva…
… Informatik Hinton nás nečekaně, ale rozumně, vrací k zásadní lidské činnosti: k hledání pravdy. Známe to z posledních let, kdy se pojem „pravdy“ jako by rozpadl a kdy představu jedinců o pravdě často určují dezinformace a profesionální dezinformátoři…
My, lidé, máme podivuhodnou schopnost ohrožovat sami sebe. Necháváme vyrůst tyrany typu Putina. Technický pokrok nás dovedl až ke klimatické změně, kterou zatím nejsme schopni zastavit. A usilovně pracujeme na umělé inteligenci tak dokonalé, že z ní mají její vlastní tvůrci strach…
Celý komentář Martina Fendrycha najdete na Aktuálně.cz, 15. 10. 2024:
Nobelista Hinton varuje před umělou inteligencí. Povede ke konci lidstva?
Náhledový obrázek: ilustrační (pexels)
Související – před rokem:
Markéta Hejkalová: Umělá inteligence
Takzvaná umělá inteligence je na vzestupu a často zaznívají obavy, že sebere lidem práci. Mají se bát kupříkladu spisovatelé a překladatelé?
Související – 2024 z filmového průmyslu:
Mrtví herci se vracejí na plac a jejich živí kolegové se bojí o práci