Týden od soboty 3.6. do pátku 9.6.2017 v Komentářích HN: politika 0, kuřácký zákon, biomasa a mnoho dalšího

Dobrý den z Hospodářských novin.

Dnes to vezmeme trochu telegraficky:

Volební preference ČSSD dál klesají. Překvapeni? Asi ne, že?

Nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) přiznal, že „situace kolem rozpočtu je hrozivá“. Kolem rozpočtu, který zdědil od Babiše, ehm.

Na nezávislost Českého rozhlasu na politických stranách bude dohlížet exministr kultury a nejzábavnější sněmovní řečník ČSSD Vítězslav Jandák (znáte třeba ze seriálu Velké sedlo, r. 1986). Do rady ho zvolili poslanci a je vidět, že jsou s koncem volebního odbobí velmi vtipní.

Velký čáp Pelta je venku z vazby. Zelené tílko na sobě při propouštění neměl.

David Rath, kdysi velká hvězda ČSSD přistižená s miliony v krabici od vína, prohrál. Nejvyšší soud zrušil dřívější verdikt nižšího soudu, který zrušil Rathovi a spol. tresty kvůli odposlechům, které snad neměly být pořízeny správně. Ratha tak velmi pravděpodobně trest vězení nakonec čeká. Jen to bude prostě ještě nějakou chvíli trvat. Čekáme už pět let, nějaký ten rok navíc nás nezabije.

A vládní krize v Česku už ani nedoutná. Babiš si vesele jezdí po Česku a setkává se s lidmi (pozor, kampaň to prý ale není) a Sobotka teď spíš řeší vlastní rodinnou krizi. Oznámil rozchod se svoji ženou a jakkoli je třeba ctít soukromí a respektovat tuhle vždy velmi choulostivou záležitost, bude zajímavé sledovat, jestli to nějak ovlivní volby. Zatím se čeští voliči stavěli k rozchodům a odlukám premiérských nebo prezidentských párů velmi tolerantně. A to dokonce i v případech, kdy byly ve hře milenky. Ovšem záleží, o jaké milenky jde. Třeba takový Petr Nečas by mohl vyprávět.

Vládní krize zřejmě naopak čeká Velkou Británii. Premiérka Mayová vyhlásila předčasné volby, aby si potvrdila silnou pozici pro vyjednávání o brexitu, a tu silnou pozici nezískala. Čekají jí a celé království potíže. Její vláda bude křehčí a všechno se bude vyjednávat velmi obtížně. Však to z Česka dobře známe, pokud jde o křehké vládní většiny, můžeme poradit.

Poradit vám (jak skromně doufáme) mohou i naše Názory. Přejeme v nich dobré čtení a to budete dělat ve své oblíbené kavárně nebo restauraci, nekuřte. Už to máme zakázané.

Jan Kubita, editor.

Související příspěvky