Trestně stíhaný premiér Babiš je zásadním problémem České republiky 2018

„…Za krach jednání o vytvoření vlády s ČSSD je zodpovědný jednoznačně Andrej Babiš. Nabídka pěti ministerstev pro sociální demokraty sice vypadala velkoryse, ale byla velkorysá jen numericky.

Sociální demokraté si už v únoru odhlasovali, že je pro ně „zásadním problémem“ vládnutí s trestně stíhaným Babišem. A aby byla alespoň teoretická šance, že víkendový sjezd ČSSD na koalici kývne, museli by vyjednavači Jan Hamáček a Jiří Zimola přinést delegátům alespoň kořist v podobně ministerstva vnitra, což by minimalizovalo možnost pokusů o zastrašování policistů vyšetřujících kauzu Čapí hnízdo. Andrej Babiš to věděl a přesto neustoupil.

Znamená to dvě věci: zaprvé to zavdává možnost ke spekulacím, že skutečně chce skrze ministerstvo vnitra „něco“ podnikat proti policistům, kteří jeho možný dotační podvod vyšetřují. Jinak by neměl důvod na vnitru tak úporně trvat. A zadruhé, že mu ve skutečnosti na sestavení řádné vlády s ČSSD, která by získala důvěru sněmovny, nijak zvlášť nezáleželo.

Babiš od začátku hrál tak, že bylo možné pochybovat, zda se opravdu dohodnout chce. Osobně se jednání neúčastnil (facebookové fotky od bazénu z Tenerife byly asi „nejoriginálnějším“ příspěvkem ke koaličním jednáním v historii Česka a vstoupí do učebnic jako definice politické přezíravosti). Urážel partnery na sociálních sítích coby „podrazáky“. V rozhovorech vyprávěl, že bude kádrovat kandidáty ČSSD na jednotlivé resorty, jestli na práci stačí. A vůbec to vypadalo, že chce sociální demokraty co nejvíc ponížit. Kdyby si před ním ČSSD lehla na záda jako utahaný pes, řekl by blahosklonně: „Ano, tak pojďte, tady máte kostičku.“ Nestalo se.

Po čtvrtku je tedy jisté: Babiš se o moc s nikým dělit nechce. Důležité je pro něj jen to, aby mohl fungovat jako „šéf Česka“. A zvolí tu variantu, o které bude přesvědčen, že mu to umožní nejlépe a na co nejdelší dobu.

Do hry se vrací varianta vlády ANO s podporou extremistů. Není vyloučeno, že vznikne, doporučuje to i prezident Miloš Zeman…

Je tak možné, že Babiš ve skutečnosti preferuje předčasné volby, přičemž věří, že by v nich hnutí ANO ještě posílilo. Jeho dosavadní vládnutí je v podstatě kontinuální kampaň: zvyšování důchodů, zavádění jízdného za čtvrtinu ceny pro důchodce a studenty, miliardové sliby během vládních „roadshow“ v regionech. ..Jenže v cestě zatím stojí prezident, který říká, že nové volby nepřipustí. Je samozřejmě možné, že názor změní, třeba proto, že mu Babiš nabídne, aby se na sestavování eventuální nové vlády přímo podílel s tím, že by fakticky šlo o skrytou koalici Babiš–Zeman…

Variantou je i to, že se prezident Zeman pokusí sestavit vlastní vládu, podobně jako to udělal v roce 2013 s Rusnokovým kabinetem. Jenže otázkou je, kde by chtěl pro tento projekt hledat důvěru. Pokud by ji nezískal, připadá další pokus předsedovi Poslanecké sněmovny. Tím je Radek Vondráček z hnutí ANO, a tak bychom byli zpět na začátku.

Takže je tu varianta, která by byla pro Babiše zřejmě nejpraktičtější: protahování vládnutí bez důvěry. Pokud najde v prezidentovi „spolupracovníka“, mohl by být teoreticky stále dokola jmenován premiérem, sněmovna nesněmovna. Jeho ministři by si jen občas zašli na Hrad pro nové pověření a tento „ústavní větrák“ by mohl teoreticky pokračovat až do voleb v roce 2022. S legitimitou vládnutí by si Babiš starosti zřejmě nedělal, nedělá to koneckonců ani teď – je premiérem, drží takřka veškerou moc v zemi. A o nic jiného mu nejde…“

Celý článek „Potvrzeno: Babiš se o moc dělit nechce. Chce být absolutním šéfem Česka a podřídí tomu všechno“ Petra Honzejka, HN 6.4.2018 ZDE.

V Praze a dalších téměř dvou desítkách měst v Česku se dnes (9.4.2018) v podvečer sejdou lidé na demonstraci proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO). Předsedu hnutí ANO vnímají organizátoři akce jako hlavní překážku vzniku fungujícího kabinetu… Součástí demonstrací bude podepisování petice nazvané Za slušného premiéra a slušnou vládu. Vyzývá ministerského předsedu k rezignaci a poslance k vyslovení nedůvěry jím případně předložené vládě.

„Andrej Babiš je trestně stíhaný člověk s kontroverzní minulostí spojenou s StB, který za půl roku nedokázal spojit demokratické politické strany a českým občanům zajistit slušnou vládu s důvěrou,“ uvedl předseda spolupořádající iniciativy Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. Premiér svým lpěním na funkci přihrává podíl na moci komunistům a xenofobním proudům jako SPD, myslí si Minář…“
Zdroj: ČTK 9.4.2018

Sv. Václav, vévoda České země, wikimedia, autor Šarūnas Burdulis

Pozvánka a informace v ON:
„Máme právo na slušného premiéra a slušnou vládu!“ Demonstrace v pondělí 9.4.2018 od 19 h na Václavském náměstí v Praze

 

 

Související příspěvky