Úvodní stránka 30 TÉMA 30 Dezinformace 30 Specificky českým problémem je, že dezinformace a falešné mýty jsou základem vlastního sebevnímání a sebepojímání

Specificky českým problémem je, že dezinformace a falešné mýty jsou základem vlastního sebevnímání a sebepojímání


KOMENTÁŘ. Fake news, stereotypy či nepravdivé mýty nejsou nic nového. Jsou s námi odnepaměti. Fejkům jsme dříve říkávali drby nebo propaganda a pohádky o blanických rytířích nebo lochnesské příšeře psychické zdraví společenství nijak zásadně neovlivňovaly. Jak vidno, situace se postupem času dramaticky změnila.

… Naším specificky českým problémem je, že se dezinformace a falešné mýty, bohužel už v 19. století, staly základním stavebním materiálem a obsahem českého společenského sebevnímání.

Šablony, stereotypy a nepravdy formovaly moderní českou národní identitu a staly se její neoddělitelnou součástí. Některé, jako byly nedotknutelné národní poslání, doba temna, rukopisy a tři sta let poroby, se staly základem moderní české politiky i kultury a v mnoha ohledech mají vliv až do dnešních dnů…

 

Doporučujeme celý komentář na HlídacíPes.org, 1. 3. 2023:
Jan Urban: Češi jako národ, který pořád potřebuje nepřítele, výmluvy a falešné modly
Náhledový obrázek: ilustrační – Říp

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Velikonoce 2023 v naší farnosti u kostela Povýšení sv. Kříže v Kolodějích

  Sledujte aktuality na https://kolodeje.farnost.cz/   Informace, články a pozvánky k tématu najdete v Otevřených novinách od roku 2015 pod štítkem Velikonoce.