Rekviem za Václava Havla ve svatovítské katedrále v neděli 18.12.2016. Dnes se v Innsbrucku „narodí“ zvon Václav

O čtvrté neděli adventní, 18. prosince 2016, bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP od 10.00 hodin sloužit v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zádušní mši svatou za prezidenta republiky Václava Havla. Bohoslužbu budou moci v přímém přenosu sledovat také diváci České televize.

Václav Havel zemřel před pěti lety 18. prosince 2011 na Hrádečku. Kardinál Duka o něm tehdy řekl: „Zemřel muž, kterému náš národ vděčí za návrat suverenity a svobody v naší vlasti. Zemřel člověk, který žil pro tuto zemi a její demokratický rozvoj. … Jsem přesvědčen, že všichni, napříč celou společností bez ohledu na politické či náboženské přesvědčení, jsme povinni mu vzdát čest a dík.“

A ve zvonařství Grassmayr v Innsbrucku v Rakousku dnes (16.12.2016) odlijí zvon Václav na počest Václva Havla. Zvon ponese vzkaz, že „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Zvon byl zaplacen z veřejné sbírky Nadace Charty 77, která byla zakončena slavnostní dražbou malých zvonečků na začátku letošního prosince. Zvon Václav bude v polovině roku 2017 převezen do Čech a zavěšen do věže v kostele sv. Havla na Praze 1, vedle nejstaršího pražského zvonu Marie z r. 1455.

„Václav Havel chybí nejen mně, ale čím dál tím více lidem. Nejvíce, zdá se, chybí té mladé dorůstající generaci, která se nyní těžko orientuje a Václav Havel pro ni je opravdu pevný bod v nedávné historii,“ říká Ivo Mathé, bývalý šéf presidentské kanceláře.

Program havlovských besed a filmů 15.- 17.12.2016 v ON ZDE.

Václav Havel a sv.Václav

 

zdroj: APHA ZDE, ČRo ZDE, zvon Václav ZDE

náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky