Před 139 lety vyjela první Křižíkova tramvaj v Praze

18. července 1891 vyjela první pražská tramvaj. Jejím konstruktérem byl vynálezce František Křižík a na její výrobě se podílely firmy tehdejšího mocnířství, tedy i firmy české. Mezi nimi především pražská německá rodina Ringhofferů.

Tramvaj, nejdříve jako atrakce oslav sto let od konání Zemské výstavy, jezdila od horní konečné lanovky na Letné ke vchodu do bubenečské obory.

„Křižík využil pozornosti spojené s výstavou k propagaci nového druhu pohonu a také k vychytání všech chyb a nedostatků, které s sebou zavádění nové technologie nevyhnutelně neslo. Nešlo mu o okamžitý zisk, celý podnik naopak zůstal ztrátovou záležitostí, ačkoliv byla trať později prodloužena až k Místodržitelskému letohrádku,“ uvádí web Dny české státnosti v roce 2011.

„V roce 1900 byl provoz na této trati definitivně zastaven a o něco později byla trať rozebrána, takže dnes po ní nenajdeme jedinou stopu. Mezitím však Křižík dokázal využít nasbíraných provozních zkušeností a v roce 1896 zahájil „ostrý“ provoz se svými tramvajemi do tehdy samostatných měst Libně a Vysočan,“ informuje web a uzavírá: „S trochou nadsázky tak můžeme dnešní tramvaje v Praze považovat za jednu z památek na slavnou Jubilejní výstavu z roku 1891.“

Náhledový obrázek: Tramvaj ev. č. 200, elektrický obousměrný motorový salonní vůz, výrobce Righoffer + Křižík, 1900, snímek byl pořízen

Související příspěvky