Pražský Magistrát po Bémovi a zákulisní hry ANO + ČSSD s územním plánováním

„A je to tu zase. Necelý rok po volbách se koalice na pražském magistrátu svíjí v křečích. Jde v podstatě o nepřetržitý proces od komunálních voleb 2010, ve kterém byly volby 2014 vlastně epizodou… Poznávacím znamením tohoto způsobu vládnutí je jeho nesrozumitelnost…Nepřehlednost, nečitelnost, rozbíjení a lepení koalic jak se komu hodí, to všechno takřka znemožňuje, aby proběhlo nějaké skládání účtů z plnění volebních slibů. Pražané už si mu vlastně odvykli…Tohle jistě neplatí pro všechny voliče, pražské radnice, ani všechny strany a hnutí. Ale jde o dominantní rys komunálu post-bémovské doby. Vyrovnání se s minulostí se jaksi nedaří.

Uplynulé měsíce prokázaly, že primátorka Adriana Krnáčová není kompetentní. Ani jako odborník, ani jako politik…Náměstek Matěj Stropnický svému fochu, tedy územnímu rozvoji, městskému plánování, rozumí, odvádí slušnou práci…Ku prospěchu města by bylo rozhodně víc, kdyby skončila Adriana Krnáčová, než Matěj Stropnický.

Trojkoalice je kromě toho v magistrátní koalici tím, kdo má nejkvalitnější vizi budoucnosti města, jeho rozvoje a správy. ANO je duté (viz volební program) a v tomto směru se stále „rozkoukává“. Pražská ČSSD, zbývající člen koalice, má vizi „jedeme dál“.

Za těchto okolností je správné, že Trojkoalice (lidovci, zelení, hnutí starostů) zůstává nehybně stát, zatímco ANO a ČSSD se –  dost neomaleně – snaží vyštípat jejího Stropnického. Pravé důvody tohoto opravdu intenzivního úsilí nejsou zřejmé, ale není problém přitakat Stropnického verzi: zájmy developerů, které chtěl mimo jiné zapojit do výstavby veřejné vybavenosti, což by samozřejmě investory něco stálo.

Kdyby Trojkoalice – nebo její část – skončila v opozici, rozhodně by neměla zahořknout a stáhnout se, jako to udělal po roce 2010 lídr TOP 09 Zdeněk Tůma. Jak řečeno, trojkoaliční vize Prahy patří mezi tím, co je v politice k mání, k těm lepším, a má smysl s ní pracovat v každém případě. To se týká nejen velké radnice, ale i městských částí.“

Celý článek: „Praha v křeči. Skončit by měla Krnáčová, ne Stropnický“ autor Jan Lipold, 3.9.2015, Aktuálně.cz ZDE.
Co potřebují vlivoví zákulisní hráči v politice? Aby nebyla stanovena žádná pravidla…

ANO + ČSSD odebraly náměstkovi Stropnickému z Trojkoalice ( tj. svému koaličnímu partnerovi) další kompetenci – IPR. Doporučujeme Interview ČT24 s náměstkem primátorky Matějem Stropnickým ( Trojkoalice/SZ) ze čtvrtka 3.9.2015 ZDE.
PS: Role újezdského místostarosty Slezáka ( ČSSD) v pražské politice je zmíněna cca ve 12. minutě záznamu.

 

Související příspěvky