Po dlouhých přípravách začínají směny pozemků mezi Prahou a státem

Ve čtvrtek 27. dubna 2023 schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy návrh na směnu pozemků a staveb mezi hlavním městem a Českou republikou, který už předtím odsouhlasili pražští radní.

Na základě dohody tak Praha definitivně vydá státu nemovitosti v areálu Fakultní nemocnice Bulovka, a naopak získá Karlínská kasárna a další majetek na Malé Straně, v Hybernské ulici nebo například v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady.

Tímto rozhodnutím se završila složitá dohoda o směně nemovitého majetku, které předcházela dlouhodobá jednání mezi hlavním městem a Českou republikou zastoupenou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Praha stále usiluje o získání pozemků v areálu Bohdalec a jedná s Ministerstvem financí ČR, aby zde mohlo vzniknout dostupné bydlení…

Podle smlouvy by hlavní město mělo převést na stát celkem 46 pozemků a 10 staveb, které se nacházejí v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Hodnota těchto nemovitostí byla odhadnuta na 1 718 000 000 Kč. Smyslem tohoto kroku je sjednocení vlastnictví nemovitostí potřebných pro činnost a rozvoj areálu nemocnice. Areál je v současné době pronajat nemocnici s ročním nájmem necelých 30 milionů Kč.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy navíc schválilo i plán na další směnu nemovitého majetku mezi hlavním městem Prahou a Českou republikou, který zaslal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových 8. března 2023. Ve svém návrhu úřad žádá Faustův dům stojící na Karlově náměstí pro potřeby Všeobecné fakultní nemocnice a řadu pozemků a staveb na Chodově, v Radotíně, v Břevnově a také v obci Hory Matky Boží v okrese Klatovy ve prospěch Hasičského záchranného sboru ČR.

Naopak Praha by měla v rámci této chystané směny získat od státu Zámek Veleslavín pro využití v oblasti školství a kultury, oplocený pozemek v areálu v Kobylisích, pozemky na území Svémyslic ve Středočeském kraji kvůli sjednocení vlastnictví a ze stejného důvodu i pozemky v ulici Drahobejlova v Libni nebo lesopark ve Vysočanech.

Celou TZ pražského radního Adama Zábranského (Piráti) z 27. 4. 2023
najdete na stránkách pirati.cz ZDE.

Náhledový obrázek: Kasárna Karlín | Foto: Fb Kasárna Karlín, zdroj: MHMP

Související příspěvky