Úvodní stránka 30 TÉMA 30 Doprava 30 Po devatenácti letech je Praha (konečně!) na cestě k výkupu 40% pozemků pro zelené pásy okolo běchovické křižovatky 511

Po devatenácti letech je Praha (konečně!) na cestě k výkupu 40% pozemků pro zelené pásy okolo běchovické křižovatky 511

„Praha dlouhodobě volá po části 511 Pražského okruhu. Kvůli chybějícímu úseku mezi D1 a D11 trpí celé hlavní město. Stát se za 19 let nikam nehnul a nechává dál dusit své občany a řidiče v kolonách.

Od získání posouzení vlivu na životní prostředí se nestalo vůbec nic. Nevykoupil se ani jeden pozemek. Stavba nemá územní rozhodnutí. Zato Rada dnes (4. 10. 2021) naopak odhlasovala výkup pozemků pod budoucími zelenými pásy. Okolo 40 metrů vysoký zelený kopec plný stromů pro nejdůležitější část v okolí Běchovic konečně máme kde udělat a můžeme začít pracovat na dokumentaci.

Zametáme státu cestičku a chceme projekt rychle posouvat k úspěšnému dokončení. To se státu jako investorovi nedaří. Těžká tranzitní doprava musí mít možnost Prahu objet. Ne do ní vjet, zanechat po sobě znečištěný vzduch v širším centru města, a zase jet dál. My za Prahu pomáháme, jak jsme slíbili státu i městské části Praha – Běchovice. Přitom vnější okruh okolo Prahy, nejdůležitější součást české dálniční sítě, má stavět stát. Věřím, že díky výkupům zelených pásů se sníží odpor občanů proti Pražskému okruhu, a celá stavba se po skoro dvou dekádách konečně začne hýbat. Lidé na Spořilově se už natrpěli dost.

Jakmile rozhodnutí Rady posvětí Zastupitelstvo, budeme vlastnit zhruba 40 % pozemků pro zelené pásy. Každopádně už teď máme ty lokality, které budou nejvíce zasažené negativními dopady dopravy.

Pracujeme proto s možností, že při stavbě valu použijeme materiál vykopaný při stavbě metra D nebo Městského okruhu. Nákladní auta by nemusela jezdit 50 až 80 kilometrů daleko a budeme tím šetřit městskou kasu za poplatky z deponování i životní prostředí.“

Adam Scheinherr

 

Autor vizualizace: Jan Kasl, JK ARCHITEKTI

 

Podrobněji v TZ ze dne 4. 10. 2021 na praha.eu:

Hlavní město Praha podle dnešního rozhodnutí městské rady chce vykoupit pozemky v katastrálním území Běchovice pro vznik tzv. zelených pásů v rámci kompenzačních opatření. Ta souvisejí se stavbu č. 511 Pražského okruhu a požadují je i dotčené městské části. Transakci ještě musí schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy… celá TZ:

Pražští radní jednali o výkupu pozemků pro tzv. zelené pásy u Pražského okruhu

 

Mapa na praha.eu, zdroj: ŘSD

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Situace v České republice v roce 2021 připomíná orientální despocie středověku

Nečekal bych, že se toho v České republice v roce 2021 dožiji. Současnost připomíná dění v bývalém Sovětském svazu a v současné Severní Koreji, kdy pokud se vládce neobjeví týden ...