Úvodní stránka 30 NÁZOR 30 Otazníky nad zmršeným návrhem zákona o státním zastupitelství. Zase… Jsou tentokrát na vině dlouhé prsty Dona Pabla?
Spravedlnost pro všechny_pixabay

Otazníky nad zmršeným návrhem zákona o státním zastupitelství. Zase… Jsou tentokrát na vině dlouhé prsty Dona Pabla?

„Už několik let se volá po změně zákona o státním zastupitelství, a to zejména ve dvou oblastech.

První oblastí je zavedení funkčních období, tedy mandátů vedoucích státních zástupců, a to po vzoru soudců tak, aby měli jasně dané funkční období, aby během tohoto funkčního období dokázali, zda jsou schopni vést svěřené státní zastupitelství. A po uplynutí této doby, aby se případně ucházeli ve výběrovém řízení o nový mandát. U některých vysoce postavených vedoucích státních zástupců by toto období bylo neopakovatelné, jako například u nejvyššího státního zástupce. Co se týká tohoto bodu, myslím, že ten záměr byl v předloze naplněn a vedoucí státní zástupci by se měli dočkat různě dlouhých mandátu od pěti po sedm let.

Druhým bodem, proč byla potřeba měnit zákon o státním zastupitelství, a na tom se shodovala odborná veřejnost i politická reprezentace, bylo upravení postavení, jmenování a odvolávání z funkce nejvyššího státního zástupce. V tomto směru, jak jste citoval i z mého rozhovoru pro Deník N, skutečně k žádné velké změně nedošlo a ta úprava je z mého pohledu ještě horší, než úprava stávající…“ říká nejvyšší státní zástupce Igor Stříž v aktuálním rozhovoru Radiožurnálu.

Bude se snažit Igor Stříž přesvědčit politiky, aby novelu zákona neschvalovali?
A zůstane v případě jejího schválení ve funkci nejvyššího státního zástupce?

Poslechněte si celý rozhovor Radiožurnálu
na iRozhlas 9. 11. 2022 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační


Předchozí:

Dlouho očekávaná novela zákona o státním zastupitelství narazila na kritiku. Vláda by měla mít i nadále možnost na návrh ministra spravedlnosti odvolat nejvyššího státního zástupce. Podle současného šéfa žalobců Igora Stříže je novela ministra Pavla Blažka (ODS) ještě horší než současný zákon, předlohu kritizují také další zástupci justice. Úplná shoda zatím není ani v koalici.

Deník N, 3. 11. 2022:
Blažek předložil novelu zákona o státních zástupcích. „Je to ještě horší než předtím,“ oponuje Stříž

 


JUSTICE! v Otevřených novinách sledujte ZDE.

 

Související – o Donu Pablovi v ON:

Je Don Pablo úlitbou zemanovi a spojkou na mocné kmotry „staré“ ODS?

Don Pablo v síti opoziční smlouvy. Balvan na noze ODS v nové vládě

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

rozpočet

Schodek 300 miliard si náš stát nemůže dlouhodobě dovolit a my to vršíme už několik let za sebou

Odpovědný rozpočet – tvrdí vláda. Sliby chyby – kritizuje opozice. Jak je to ve skutečnosti? Co si představit pod schodkem 295 miliard korun? Nemá se víc šetřit? Anebo naopak rozdávat? ...