Doporučujeme z letošního Febiofestu: Archa světel a stínů

Doporučení z Febiofestu 2018:

dokumentární film Archa světel a stínů od Jana Svatoše (syn malíře Ivana Svatoše). Památka manželů Johnsonových, kteří žili kus svého života v Africe a celý život zasvětili snaze zachování africké autenticity, přírody a hodnot…

„Celovečerní distribuční debut režiséra Jana Svatoše, jemuž předcházelo téměř 10 let příprav, rešerší a pátrání ve filmových archivech, včetně knihovny Kongresu ve Washingtonu. Film vůbec poprvé prezentuje unikátní archivní záběry z Afriky pořízené ve 20. – 30. letech minulého století. Dokument odkrývá zcela zapomenutý příběh filmových průkopníků, manželů Martina a Osy Johnsonových. Ten podává svědectví o zrození filmové divočiny a o mizení jejího předobrazu.

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéci z domova, a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Martin a Osa Johnsonovi život, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším i svůj život.

Jejich práce fascinovala nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako E. Hemingwaye, Ch. Chaplina nebo britskou královskou rodinu. Jedná se o objevný projekt, který pracuje s množstvím unikátních archivních záběrů z éry počátků kinematografie, které inspirovaly samotného Roberta Flahertyho a představuje vynálezce žánru „wildlife documentary“.(Art Francesco)“ CSPD.cz ZDE.

Nejbližší promítání v Praze 17.4. na Dlabačově a v mimopražských kinech.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=6FfxfCvAnO8

Zdroj: Hana K.

www.febiofest.cz

Náhledový obrázek: ilustrační nebo YouTube trailer

 

Související příspěvky