Inspirace pro předškoláky a školáky: nové „Aleje elfů“ z dubů, jasanů a hlohů pro Českou krajinu

„Nová stromořadí vzniknou na řadě míst České republiky. V rámci projektu Alej elfů budou děti podél cest sázet duby, jasany a hlohy…

Stromy budou plnit v krajině důležitou ekologickou roli. Žaludy jsou před zimou zdrojem potravy pro lesní zvěř, plody hlohů zase pochoutkou pro řadu druhů zpěvných ptáků. Stromy pomáhají zadržovat v krajině vodu, navíc na polních cestách slouží jako větrolamy. Jejich praktické přínosy však nejsou jediným cílem projektu. „Nejde jen o to, že stromy plní pozitivní ekologickou funkci. Jejich prostřednictvím si lidé vytvářejí vztah ke krajině ve svém okolí. Dá se říci, že vracejí krajině duši,“ dodává Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina….

Jako první se do projektu zapojí děti z mateřských škol v Kutné Hoře, kde se do sázení stromů zapojí zhruba dvě stovky předškoláků.

„S Daliborem Dostálem jsme oba ochranáři a osobně mne moc potěšilo, že nápad, který vymyslel, se v Kutné Hoře tak rychle uchytil. Je důležité především to, že si děti uvědomí, že stromy zde mohou růst po mnoho generací, že utváří krásu krajiny i měst, ale také že jejich zánikem nám pak vznikne jakási jizva, ztráta, ochuzení. Tímhle projektem v podstatě prodloužíme či propojíme životy těch nejstarších stromů v Kutné Hoře – Žižkovu dubu a dvěma dubům v centru města. “ říká starosta Kutné Hory Martin Starý.

Děti budou sázet stromy přímo podél cest. Část žaludů si zasadí do květináčů na zahradě mateřských škol a budou se o ně starat. Vypěstovanými semenáčky pak mohou doplnit stromořadí v místech, kde zasazené stromky nevzejdou nebo časem uschnou…Zdrojem nových semenáčků budou místní stromy.

„V době, kdy je zřejmé, že přicházejí těžké časy, je obzvlášť důležité, aby lidé obnovovali svůj vztah k místu, kde žijí. Právě stromy jim v tom mohou pomoci. Jsme rádi, že o projekt projevilo zájem tolik dětí. Ostatně, jak říká elfská vládkyně Galadriel z Pána prstenů: I ten nejmenší človíček může změnit budoucnost,“ doplňuje Dalibor Dostál.

Jedním ze zdrojů inspirace projektu je keltská pověst, podle které se na místech, kde rostl pohromadě dub, jasan a hloh, objevovali skřítci. Druhým inspiračním zdrojem projektu je Hobit a Pán prstenů, kde patří ničení stromů k symbolům zla. Třetím zdrojem je pak kniha Muž, který sázel stromy od francouzského spisovatele Jeana Giona, v níž i malý přínos jediného člověka dokázal změnit bezútěšnou krajinu v krásný kout přírody.

Školky i dětské organizace by měly v místě přizvat znalce dřevin. Především proto, aby sázely skutečně původní druhy stromů a nedocházelo k šíření nepůvodních stromů, jako je například dub bahenní nebo pajasan žláznatý. Další mateřské i základní školy a dětské organizace se k projektu mohou přihlásit na emailové adrese alejelfu@ceska-krajina.cz

Projekty společnosti Česká krajina může podpořit i veřejnost

zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777.

Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na projekt jde 28,50 korun.

Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců.“

 

 

zdroj: Česká krajina o.p.s., NSZM
náhledový obrázek: ilustrační

 

Související příspěvky