Neziskovky jsou otloukánkem všech pitomých politiků. Nejnověji se je chystá popravit ministr Stanjura (ODS)

Dluhové poradny, terénní pomoc lidem bez domova a další projekty můžou být podle neziskových organizací do budoucna v ohrožení.

Ministerstvo financí chce totiž snížit spoluúčast státu na dofinancování projektů z Evropských fondů.

Resort tvrdí, že tak do roku 2030 ušetří přes čtyři a půl miliardy korun.

Neziskové organizace by pak ale musely na projekty sehnat víc peněz.
Kolik, to by záleželo na tom, v jakém regionu působí…

„Že neziskové organizace dofinancují 50 procent je nereálné. Celkově je ten návrh podle mě nešťastný,“ tvrdí finanční ředitel Člověka v tísni Jan Kamenický.

Návrh ministerstva financí sice počítá s nižší spoluúčastí neziskových organizací v případě veřejně prospěšných činností, získat výjimku ale může projekt až poté, co ho zhodnotí úředníci resortu.

Podle Ivy Kuchyňkové z iniciativy Za bydlení to pro neziskové organizace znamená, že by si musely zajistit finanční zdroje ještě před podáním žádosti – a to mnohé odradí. „Domnívám se, že ministerstvo tímto nic neušetří, protože ten dopad, který bude následovat, toho, že se lidem za včas nepomůže, bude potom mnohem náročnější,“ říká Kuchyňková.

Celý článek najdete na iRozhlas, 9. 8. 2023:
Stanjura chce snížit spoluúčast státu na projektech neziskovek. ‚Ve výsledku neušetří nic,‘ reagují

 

DOPORUČUJEME související z 27. 6. 2023:

Neziskové organizace vyzývají ministra Stanjuru, aby nezvyšoval míru spolufinancování EU fondů. Ohrozí tím veřejně prospěšné služby, které stát jinak nedokáže zajistit

Otevřený dopis ministru financí Zbyňku Stanjurovi k návrhu „Pravidla spolufinancování EU fondů na programové období 2021-2027“ podpořilo třicet pět střešních organizací, asociací a jednotlivých nestátních neziskových organizací. Naleznete ho zde.

Související ze 31. 7. 2023:
Sociální služby vinou škrtů skončí, varují neziskovky

 

Předchozí k tématu v ON:

Kampaň Stejná odměna aneb chronická nespravedlnost státu vůči sociálním neziskovkám. A ví někdo, co bude s dotacemi na sociální služby?

 

Související příspěvky