Úvodní stránka 30 Kulturní mozaika 30 Nemáte kvalitní fotku malované vitráže ze štítu vyhořelého levého křídla Výstaviště Praha? Pomůže při vytvoření repliky
Výstaviště Praha

Nemáte kvalitní fotku malované vitráže ze štítu vyhořelého levého křídla Výstaviště Praha? Pomůže při vytvoření repliky

Rekonstrukce Průmyslového paláce v areálu Výstaviště Praha je v plném proudu a nyní se dostává i na obnovu historicky cenných prvků.
Již několik měsíců se deinstalují a renovují původní vitráže.

Nyní však hlavní město také hledá fotografii malované vitráže ze štítu vyhořelého levého křídla od českého malíře Mikoláše Alše. Fotografie pomůže uměleckému skláři Zdeňku Kudláčkovi určit přesnou barevnost repliky unikátní vitrážové malby při jejím vzniku.

Praha v současnosti hledá kvalitní fotografii malované vitráže ze štítu vyhořelého levého křídla, který zdobila malba Orba a lov od Mikoláše Alše z roku 1890. Do záchrany historického odkazu se mohou zapojit i Pražané a návštěvníci, kteří by mohli poskytnout fotografie, na nichž by byla malovaná vitráž zachycená.

Nyní je k dispozici zachovaná kresba, na jejíž motiv vznikne nová malba, kterou má na starosti umělecký sklář a vedoucí studia Kolektiv Ateliers Zdeněk Kudláček.

Poskytnutá kvalitní fotografie pomůže tomuto odborníkovi a jeho týmu určit přesné odstíny barev pro zhotovení nové malby. Původně se totiž jednalo o zcela detailní a vzácnou malbu do nejmenších podrobností.

„Pevně usilujeme o to, aby rekonstrukce Průmyslového paláce probíhala tak, aby byla maximálně zachována jeho původní podoba. Dalším důležitým milníkem rekonstrukce je tak zhotovení co nejpřesnější kopie vitrážní malby od Mikoláše Alše. Nejen Pražany proto prosíme, aby nám své fotografie posílali do konce letošního roku na email HledaSeAles@navystavisti.cz. Jako odměnu za poslané fotografie nabízíme komentovanou prohlídku stavbou s architektem Vladimírem Thielem,” doplňuje Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Ojedinělý je i postup, kterým finální výtvor vznikne. Nejde totiž o malování barvami tak, jak si asi většina z nás dovede představit…

… celou informaci Pavla Vyhnánka, náměstka primátora z 20. 7. 2022 najdete na praha.eu ZDE.

Náhledový obrázek: Výstaviště z wikipedie, autor Bengt Nyman from Vaxholm, Sweden

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Zapal svíčku, ne planetu! Adventní věnec 2022 od Nadace Partnerství

K předvánoční době neodmyslitelně patří zapalování svíček na adventním věnci. I my jsme pro vás letos jeden připravili. Každou neděli můžete rozsvítit svíčku a vybrat si dar.   Vaše dary ...