Naděje pro právo na opravu spotřebičů. Evropa se krok za krokem odvrací od bezhlavých nákupů a plýtvání

Evropský parlament dal v dubnu 2024 zelenou právu spotřebitele na opravu.

Směrnice vyjasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu.

Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy…

„Nové právní předpisy prodlužují právní záruky o 12 měsíců při zvolení si opravy, poskytují lepší přístup k náhradním dílům a zajišťují snadnější, levnější a rychlejší opravy,“ řekl zpravodaj René Repasi.

Výrobci budou mít povinnost informovat spotřebitele o jejich právech na opravu a poskytovat opravy u spotřebičů, jako jsou například pračky, sušičky, myčky, chytré telefony či osobní počítače. Pokud bude zboží opraveno v rámci záruky, ta se poté o další rok prodlouží. Po uplynutí této lhůty budou výrobci stále povinni opravovat běžné domácí spotřebiče, u nichž bude oprava stále „technicky proveditelná“ v souladu s unijními předpisy. Spotřebitelé budou mít nárok na zapůjčení náhradních zařízení po dobu opravy.

Cílem směrnice je oživení opravárenského trhu, snížení ceny oprav pro spotřebitele, ušetření nákladů na nové nákupy i udržitelnější spotřeba. Po finálním schválení směrnice členskými státy unie a jejím zveřejnění v unijním věstníku budou mít země EU dva roky na to, aby ji začlenily do svého práva.

 

Zdroj: Odpady Online https://odpady-online.cz/spotrebitele-v-eu-budou-mit-dostupnejsi-opravy-vyrobku-bude-mozne-o-ne-zadat-i-po-zaruce/

Související příspěvky