Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Na přemnožené hraboše pomohla drobná opatření pro dravce. Ministerstvo zemědělství ale dál sype jed do polí. Petice k podpisu jen do konce června!

„Humbuk kolem hrabošů polních pomalu končí. Tak jak bylo biology předvídáno, každá gradace jednou skončí přirozenou formou. Důležitá je biologická prevence, tedy zjednodušení lovu dravcům a sovám tím, že se umístí do polních kultur „berličky“ preventivně, ne až dojde ke gradaci hrabošů. Predátoři tak mohou případnou gradaci zmírnit.

Jedním z dalších opatření je vytváření umělých hnízdních možností pro vybrané druhy, např. pro poštolku obecnou. Není žádným tajemstvím, že z řady polních ekosystému zcela vymizela. Naše budky umístěné na stožárech velmi vysokého napětí jsou v tomto roce obsazeny ze 100%! Jsou tu samozřejmě i dostupná agrotechnická opatření, jedy je potřeba vynechat!“ říká senátor za Zelené Petr Orel.

Příroda si s hraboši dokázala poradit sama a letošní situace přinesla řešení problému přirozenou cestou. S pomocí drobných opatření v krajině, které podpoří podmínky pro dravé ptáky, se obejdeme bez jedů, stejně jako na Slovensku, kde už jed Sutox II zakázali.

Čekáme též naprojednání ústavní stížnosti Ústavním soudem. Jedy v krajině by mohly být zakázány i do budoucna. 

 

Sběr podpisů pod petici KRJINA BEZ JEDŮ končí na konci června.
Petice bude předána ministrovi zemědělství.

Pokud jste se ještě nepřipojili, můžete tak učinit ZDE.

 

Zdroj: Zelení a Česká společnost ornitologická

 

Přechozí v ON:

Chcete krajinu bez jedů? Petice k podpisu a alternativy péče

Související příspěvky