Úvodní stránka 30 TÉMA 30 Data a výročí 30 Mimořádný víkend 16. – 17. listopadu 2019. Občanské provolání k podpisu

Mimořádný víkend 16. – 17. listopadu 2019. Občanské provolání k podpisu

Výjimečné dva dny, 16. a 17. listopad 2019. Země se dala do pohybu, ne celá, její aktivní část, ale ten pohyb je fascinující. Vyvrcholil hned dvakrát, v sobotu a v neděli, přesně třicet let po sametové revoluci.

Sobota v Praze patřila Milionu chvilek pro demokracii, demonstraci číslo dvě na Letné. Pro organizátory bylo hodně napínavé sledovat, kolik lidí přijede. Nejde o čísla, a zároveň o ně jde. Jsme zvyklí všecko počítat, smysl má jen „víc a víc“, „masy“. Milion však Letnou zaplnil i podruhé. Podle policie přijelo 250 tisíc lidí, Milion účast odhadl na 300 tisíc. Neuvěřitelné, úctyhodné. O demonstraci informovaly stanice jako CNN.

Den na to centrem Prahy proudily davy, jaké dávno nepamatuje, přes dvě stě tisíc návštěvníků (podle mobilního operátora O2, který vycházel z anonymizovaných údajů o počtu přihlášených SIM karet na vysílačích mobilního signálu v dané lokalitě – na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí) vzpomínalo na revoluci a lidé dávali najevo starost o svobodu a demokracii. Země se začíná budit.

…Jsme jinde než v roce 1989, dnes máme všechno, co potřebujeme: svobodu slova, technické prostředky (fantastické možnosti internetu, sítí, komunikace), peníze, zákony, jen chtít, jen se nevzdat odpovědnosti, nehodit ji na jiné. Tuhle před třiceti lety neznámou, fantastickou možnost nyní máme a nesmíme ji ztratit…

Oba ty dny, 16. i 17. listopad, byly mimořádné, přinesly naději lidem, kteří se bojí o svobodu, o to, že se z nás stává shora řízená firma držená u moci zvadlými komunisty, že jen konzumujeme a o svět nemáme zájem. Není to pravda, nejsme takoví. Nemůžeme však nevidět: bude to běh na dlouhou trať, ale pořád ještě běžíme ve svobodě.

Celý komentář Martina Fendrycha na Aktuálně.cz, 18.11.2019 ZDE.

DOPORUČUJEME fotoreportáž:

„Obrazem: V pražských ulicích jsou desítky tisíc lidí. Národní třída hlásí stop stav“
v Deníku N – FOTO Gabriela Kuchty z 17.11.2019 ZDE.

 

Související: MOŽNOST PODEPSAT Občanské provolání k 17. listopadu:

Česká republika se nesmí stát místem, kde svévolní politici, cyničtí prospěcháři, zákulisní kmotrové a obchodníci s chudobou vládnou „dolním deseti milionům“, tedy lidem, kteří svou prací, tvůrčími schopnostmi a péčí o své rodiny a blízké vytvářejí všechny společenské a hospodářské hodnoty. Chceme být republikou pro všech deset milionů, která nezapomíná na nikoho.

Občanské provolání k 17. listopadu
https://www.provolani19.cz/

 

Související v ON:

OBRAZEM: z Národní na Letnou a zpět v sobotu 16.11.2019. Výzva „Záleží mi demokracii“ k podpisu

 

Články, pozvánky, názory se štítkem: 30. výročí roku 1989
souhrnně v Otevřených novinách ZDE.

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Česká republika má novelu energetického zákona se zavedením sdílení elektřiny a možností vzniku energetických společenství

Poslanecká sněmovna dne 1. prosince 2023 schválila ve třetím čtení novelu energetického zákona, tzv. lex OZE II. Jedná se o bez nadsázky revoluční změnu pro českou energetiku. Vyrobenou elektřinu mohou ...